The Strain: Zombi Vampirler

the-strain-afiş

Türk dizilerinden gerekli tadı alamadıktan sonra başladı bizde yabancı dizi merakı. Bu merak da çok eskilere dayanmaz aslında. Biz de “Lost” ile yabancı dizi hayranları arasına girenlerdeniz. Spartacus, The Walking Dead, Breaking Bad derken bu yıl için de yeni, yabancı dizi arayışlarına başladık. Peki, bizim için bir dizide ne olmalıydı? Her şeyden önce heyecan olmalıydı, gerilim olmazsa olmazdı, aksiyon ve bilim kurgu ögeleri de tuzu biberiydi işin. Bu ölçüler içinde yaptığım kısa bir araştırmadan sonra The Strain’de karar kıldım. İlk bölümü seyrettikten sonra iyi ki de bu diziyi bulmuşum dedim içimden. Diziyi seyretmeye başladığım hafta 9. bölüm oynuyordu FX’te. Onlara yetişmek ise çok fazla vaktimi almadı. Üst üste 3 bölüm bile seyrettim. Şimdi ise hep beraber ilk sezonu bitirdik.

the-strain-uçak

Dizinin konusuna gelince kısaca şöyle anlatabiliriz: JFK Havaalanı’na bir uçak iner. İner inmesine de uçaktan gelen ne bir ışık ne de bir sinyal vardır. Durum böyle olunca uçaktan doğabilecek herhangi bir salgın tehdidine karşı Hastalık Kontrol Merkezi uzmanları uçakta inceleme yaparlar. 200 yolcunun cesedi ile karşılaşırlar. İşin ilginç yanı ise 4 yolcu ise hala sağdır. Bütün cesetler belirlenen morglara kaldırılır ve 4 kişi için ise incelemeler başlar. Buraya kadar her şey normal seyrinde devam eder. Ta ki cesetlerin kaybolmasına ve kurtulan 4 kişinin ise dönüşmesine kadar. Dizi bu olaylardan sonra hareketlenir. HKM uzmanları başarılı ve işkolik bir doktor aynı zamanda evliliğini sürdüremeyen Dr. Ephraim Goodweather (Corey Stoll) ve yoğun çalıştığı için annesini yaşlılar evine bırakmış Dr. Nora Martinez (Mia Martinez) olayları çözmeye çalışsa da bir güç hep önlerine engel çıkarır. Çünkü en yakınındakiler bile satın alınmıştır.

abraham-setrakian

Dr. Goodweather ve Dr. Martinez olaylara çözüm yolu ararken gizemli karakter Profesör Abraham Setrakian (David Bradley) ortaya çıkar. İlk başta onu dinlemeseler de onun haklı olduğunu kısa sürede anlarlar ve onunla birlikte hareket ederler. Bu ekibe daha sonra şehirde bir garipliğin olduğunu önceden sezen haşere uzmanı Vasiliy Fet (Kevin Durand) ve ülke içindeki iletişimi kesen ve daha sonra yaptığı yanlışı anlayıp ekibe katılan sıradışı hacker Dutch Velders (Ruta Gedmintas) katılır.

guillermo-del-toro

IMDB puanı 7.9 olan The Strain, Meksikalı ünlü yönetmen Guillermo Del Toro ve Chuck Hogan’ın aynı isimli üçlemesinden uyarlandı. Aslına bakarsanız Del Toro ve arkadaşı eserlerini ilk başta dizi çekilmesi için yazdılarsa da yapımcı bulamadıkları için dizi çekememişler ve eserlerini üçleme haline getirmişler. Daha sonra çizgi romana dönüştürülen The Strain nihayetinde diziye çevrildi.

Dizinin ilk bölümünün yönetmenliğini Del Toro yapsa da diğer bölümlerde farklı isimler yönetmen koltuğunda oturmuştur ama hepsinin arkasında da Del Toro’nun varlığı hissedilmektedir.

the-strain-siyah-giyenler

Oyunculukların gayet iyi olduğu dizide bir güzel yönde olayların çok hızlı gelişmesi. Bütün herkes olayların daha yavaş gelişeceğini düşünürken olaylar üç, dört bölümde gelişti ve biz asıl kötü karakteri hemen gördük ve aksiyon ilk sezonda gayet iyiydi. Gerilimi ise neredeyse her bölümde yaşadık. Bir iki yerde bu da olmaz dediğimiz yerler olsa da dizinin geneline baktığımızda bu yerler hatırlanmaz bile. Sezonda yanılmıyorsam iki, üç yerde görünen iyi tarafta olacağını düşündüğüm siyah giymiş vampirler ikinci sezonda sanırım daha çok görünecekler. Çünkü bir konsey adına birlik kurmak derdindeler ki bunu da son bölümden anlıyoruz. Ayrıca yine son bölümünde kötü tarafın başı olan vampirin gün ışığında hareket ettiğini gördük. İşte bu işaretlere baktığımızda ikinci sezonun daha hareketli olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

the-strain-vampirler

Dizideki yaratıklara gelince… Klasik vampirlerin özelliklerini gösteriyorlar. Yine kanla besleniyorlar, gün ışığına çıkamıyorlar -gerçi son bölümde işler değişti-, gümüşten korkuyorlar. Onlardan en büyük farkları ise ağızlarından çıkardıkları ve bir hortum gibi uzattıkları dilleri ile insanların kanını emiyorlar. Vücutlarındaki mat renk onları uzaylılara benzetse de gözleri, saçları, hareketleri zombiler gibi olmuş. Çıkardıkları sesler de zombiler gibi. Dolayısıyla biz bunlara zombi, vampir karışımı bir şey diyebiliriz. Dizide bu yaratıklara vampir dediklerini unutmayalım.

Son olarak dizideki gerilimi artıran müzikleri yapan Ramin Djawadi’yi de anmadan geçmek olmaz. Şu anda vizyonda olan Dracula Untold, Game Of Thrones, Pacific Rim, Person Of İnterest, Prison Break, Iron Man, Flash Forward, Blade gibi daha birçok muhteşem film ve dizilerdeki müziklere imza atan Djawadi’den bu beklenirdi ancak.

İkinci sezonunu sabırsızlıkla beklediğim The Strain, 2015 yazında ekranlarda olacak ama üzülmeyin bugün The Walking Dead yeni sezonunun ilk bölümüyle ekranlara dönüyor.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 27 Kasım 2015

    […] The Strain dizisinin ikinci sezonu geçen ay bitti. Dizinin birinci sezonu ile ilgili düşüncelerimizi yazmıştık. (Yazıya ulaşmak için tıklayın.) […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir