Toplumsal Vicdan Nerede?

kabataş

 

Üstte Kabataş’ta üzerine bira şişeleriyle saldırılıp, yüzlerce kişinin lincine maruz kaldığı belirtilen bir vatandaşın adli tıp raporu var. Olaydan 4 gün sonra alınmış. Aldığı varsayılan her darbenin yeri ve çapı ayrı ayrı belirtilmiş. Özenle hazırlanmış. Ve hayati tehlike taşımadığı özellikle büyük harflerle belirtilmiş.

Altta ise ağrı kesici hap verilerek eve gönderilen başka bir vatandaşın raporu var. Dosyasında adli vaka yazıyor. Suçu, katıldığı muhtemel bir protesto gösterisi sonrası kaçarken arka sokaklarda milis kuvvetlerle karşılaşması. Pratisyen hekim gönül rahatlığıyla ağrı kesiciyi yazıp eve gönderiyor. Arkadaşlarının gönlünü ferah tutmasını öğütlüyor. Rahatça uyuyabilir, sorun yok diyor. Ertesi gün aynı kişi beyin kanaması teşhisiyle hastaneye yatırılıyor. Kurtarılamıyor.

ali ismail

 

Üstte yer alan “başörtülü bacımıza” geçmiş olsun diyen ve hemen her ortamda başından geçen üzücü olayları dillendirenlerin, bir şey olmaz denilerek eve gönderilip beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden 19 yaşındaki başka bir vatandaşını görmezden gelmesini nasıl açıklarız?

1.5 santimetre çapındaki yumuşak doku lezyonlarını tam sayfa gören uzaktan kumandalı matbuatımızın, kara toprağın altında solan düşleriyle 19 yaşındaki gencecik bir fidanı es geçmesini neremize koyarız?

Tüm bu olan biten karşısında siyasi holiganlıktan kararmış vicdanlarımızı nasıl temize çıkarırız?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir