Tourette Yalanı ve HDP

HDP’nin Meclis’e girmesi bir grup tarafından çok yadırgandı. Zamanında aynı yatakta yatıp kirli ittifak kuranlar seçimlerde HDP’nin Meclis’e girmesinden başkalarını sorumlu tutmaya çalıştılar. Üstelik bu durum üstten tabana kadar yayıldı. Sosyal medyada bunun en güzel (!) örneklerini gördük hep beraber.

Açık yüreklilikle söylemek gerekirse korkmaya gerek yok, HDP’nin Meclis’e girmesinde bir beis yoktur. Demokrasilerde biz istesek de istemesek de halkın teveccühünü kazanan partiler meclise girer. Bizlerin de bunu hazmetmesi gerekir.

HDP’nin meclise girmesinden topluca rahatsız olanlar Tourette sendromuna -yalanına- yakalanmışlardır. Bu sendrom “aynı şekilde tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketler veya sesler içeren tiklerle  karakterize edilen nörolojik veya ‘nörokimyasal’ kalıtsal bir rahatsızlıktır. İnsanların içinden geleni istemsiz olarak dışarı vurmasıdır.(1)”  şeklinde tanımlansa da insan da şöyle bir koca etkiye sebep olur:

“Tourette yalanına başladıysanız o kadar çok yalan söylersiniz ki hangi yalanı söylediğinizi unutursunuz veya hangisini söylemeniz gerektiğini unutursunuz ya da kime söylediğinizi unutursunuz yahut bu yalanı bu adama daha önce söylediyseniz veya biraz farklı söylediyseniz, iki hikayenin birbirine uymasına çalışırsınız ve sonra seri yalancılıkta size katılan herkesin aynı yalanı söylemesini sağlarsınız, sonra iş o kadar karmaşıklaşır ki tek çıkış yolunuz, bir başkasını suçlamaktır.(2)” (Moore, 2004, s 85)

Tourette yalanının neticesinde ortaya çıkan suçlamanın en bariz örneğini 11 Eylül saldırılarından sonra Irak’a girecek Amerika güçlerinin başını çektiği “Gönüllüler Koalisyonu”na Fransa’nın destek vermemesi sonucu sanki ani, hızlı ve istemsiz olarak ortaya çıkmış tikleri -yalanları- şöyle sıralayabiliriz:

1. ABD başkanı Bush, NBC’de bir programda Fransa cumhurbaşkanı Jacques Chirac için “Aklı varsa yakın zamanda çiftliğime gelmez.” demişti.

2. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell BM toplantıları sırasında kendisine yöneltilen “Eğer Fransa Amerika’nın savaştaki konumunu desteklemezse, bu kararından dolayı zarar görecek mi?” sorusuna net, hızlı bir “Evet!” cevabını vermiştir.

3. Bir Beyaz Saray görevlisi Demokrat Parti başkanlık adayı olan Vietnam gazisi Senatör John Kerry için “Fransız’a benziyor!” demiştir.

4. İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa’da yaşamını yitirmiş Amerikan askerlerinin naaşların getirilmesi için teklif sunulmuş ve bu teklifi sunan Cumhuriyetçi Meclis üyesi şöyle bir konuşma yapmıştır. “Bizim o kahraman askerlerimizden kalanlar kahraman bir toprakta gömülü olmalıdır. Bize sırtını dönen bir ülkenin topraklarında değil.”

5. Bir televizyoncu “Fransa’ya gezi planlamayın, İngiltere’ye gidin.” dedi.

Eeee, sonra ne oldu? Yalan yayıldı, halk kaptı. Fransa şarapları yollara döküldü, Fransız lokantalarına gidilmedi, Fransa gezileri iptal edildi, “french fries” adı bile mönülerden kaldırılıp adı “hürriyet kızartması” oldu, asıl sahibi Lübanlı olan Fransız Kuru Temizleme zincirinin birisi yakıldı, Fransa otellerinin önündeki Fransa bayrakları indirilip Amerikan bayrakları asıldı, Fransız ekmeği, maden suyu, yoğurdu, Paris rehberi ve Fransız bayrakları fotokopileri zırhlı bir araçla ezildi, Fransız öğrenciler o yıl ilk defa kendilerine misafir edecek aile bulamadı. (3) (Moore, 2004, ss)

11 Eylül saldırılarından hemen sonra Amerika’ya ziyarete gelerek ilk destek veren ve BM Güvenlik Konseyi’nde saldırıların kınanmasını ve adaletin yerine gelmesini isteyen ve en önemlisi Amerika’nın kuruluşunda büyük emeği olan Fransa’yı bir çırpıda yedi Amerika. Tourette sendromuna -yalanına- yakalanmışlardı işte.

7 Haziran seçimlerinden sonra HDP’nin meclise girmesi ile ilgili bizde de olan durum bu. Birileri Tourette sendromuna -yalanına- fena yakalandı. Yalan söylüyorlar, hangi yalanı, kime söylediklerini karıştırıyorlar ve tekrar yalan söylüyorlar, sonra suçlu arıyorlar ve suçu da kendilerinden olmayana atıyorlar. Maalesef de halk bunu kapıyor ve eskiden yapılanları unutup suçu baştakiler gibi kendilerinden olmayana atıyorlar. Geçmiş olsun.

 1. http://tr.wikipedia.org/wiki/Tourette_sendromu

2 ve 3. Michael Moore, Ahbap, Memleketim Nerede?, Babıali Kültür Yayıncılığı, İstanbul, 2004.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir