Tozluk Nedir, Ne İşe Yarar?

Son günlerde katıldığım hafta sonu yürüyüşlerinde çok sık muhabbetini duymaya başladığım bir konu üzerine yazmak istiyorum. Tozluk nedir, ne işe yarar, mutlaka kullanmak gerekir mi?

Doğa yürüyüşüne gelenleri yürüyüş başlangıcında tozluğunu takarken karşısındakine “Aaa! Senin tozluğun yok mu?” ya da “Tozluk olmadan nasıl yürüyeceksin?” gibi soruları o kadar çok duyar oldum ki birkaç tozluklar konusunda birkaç satır yazmanın gerektiğini düşünmeye başladım.

Pantolon ve botun birleştiği yerdeki boşluğu kapatmak amacıyla kullanılan kumaş parçası olarak tanımlayabileceğimiz tozluk çeşitli işlevlere sahip.

tozlukTozluk sayesinde kar yürüyüşleriniz sırasında botunuzun içine kar girmez.
Küçük taş parçalarının ya da kumun botunuzun içine girmesine engel olur.
Çamurlu arazilerde paçalarınızın ve botunuzun bir kısmının temiz kalmasını sağlar.
Islak çimenlerin/çalılıkların arasında yürürken paçalarınızın ıslanmasını engeller.
Çalılık ve dikenlik arazilerde pantolonunuzu korur.
Yüksek irtifa kış dağcılığı için geliştirilmiş tozluklar ısı yalıtımına katkıda bulunur.
Yürüyüşçüyü daha havalı ve bilgili gösterir. (Gülmeyin… Böyle düşünmemekle birlikte kimileri böyle olduğunu söylüyor.)

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar…

Çoğunlukla dayanıklı ve su geçirmez kumaşlardan yapılan tozluklar çeşitli modellerde ve çeşitli kumaş kalitelerinde üretiliyor.

Kimileri “kendin yap” ilkesini benimseyerek ayakkabı ile botlarının birleştiği yer kumaş, çöp poşeti, koli bandı vb. ürünler bile sararak kendi tozluklarını imal edebiliyor.

Tozlukların cırtlı (velcro) mı fermuarlı mı ya da kayışlı mı yoksa çelik telli mi olacağı da başka bir tartışma konusu. Herkes kendi kullandığı modeli ön plana çıkarıyor nedense… Çok ilginç bir şey daha var ki bu insanları hangisinin daha iyi olduğunu ispatlamaya çalışırken izlemelisiniz. İnanmışlıkları gerçekten de takdire şayan…

Tozluklar hakkında tüm bunları söyledikten sonra gelelim tozluklar hakkında kişisel düşüncelerime…
Gerekmedikçe tozluk takmayın derim. Terletme yapıyor…. (Gore tex gibi kaliteli bir membrandan oluşan bir tozluğunuz varsa bilemeyeceğim… ) Eğer gore tex vb. malzemelerden üretilmiş tozluklar terletme yapmıyorsa ve bir tozluğa vereceğiniz para 150 lira ve üzerinde ise elbette dilediğiniz arazide takabilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir