Trabzonspor Bir Başkaldırıdır

Trabzonspor’un varlık sebebi bir başkaldırır esasında. 20. yüzyılın başından itibaren İstanbul takımlarının Anadolu üzerindeki baskısı, tahakkümü ta ki Trabzonspor’un kuruluş yıllarına kadar devam eder. Sanılmasın ki Trabzon’da 20. yüzyılın başlarında futbol yok. Futbol, o yıllarda da Trabzon’da sıkı bir şekilde oynanıyor. Rekabet hat safhada. Hatta Trabzonspor’un 1967 yılına kadar kurulamamasının sebebi Trabzon’un iki ezeli rakip takımı İdmanocağı ile İdmangücü arasında rekabettir.

1959’da Milli Lig kurulduğunda Trabzonspor’un yokluğunda İstanbul takımları kendi aralarında şampiyonlukları paylaşırken Anadolu’yu, Anadolu takımlarını ezmişlerdir. İşte, Anadolu takımlarının bu ezilmişliğini yine Anadolu’dan çıkan bir takım olan Trabzonspor sona erdirmiş, kurulduğu ilk günden itibaren İstanbul takımlarına başkaldırmıştır. Bu başkaldırı 1975-1976 sezonunda meyvesini vermiş ve şampiyonluk ilk defa bir Anadolu kulübüne, İstanbul takımlarına kafa tutan, onlara başkaldıran Trabzonspor’un olmuştur.

İstanbul’un, paranın gücünü elinde tutan İstanbul takımlarının karşısında Karadeniz insanının asiliğinin, güç karşısında boyun eğmeyişinin sembolüdür Trabzonspor. Trabzonspor, Anadolu’nun başkaldırısıdır.

Trabzonspor, bu başkaldırıyı sadece İstanbul takımlarına değil, Avrupa takımlarına da yapmıştır. Bu başkaldırıdan yeri geldiğinde Liverpool, yeri geldiğinde Barcelona, yeri geldiğinde Aston Villa, yeri geldiğinde Olimpic Lyon, yeri geldiğinde İnter nasibini almıştır. Şimdi sıra Napoli’de!

Rakip ne kadar güçlü olursa olsun, bizim ne kadar eksiğimiz olursa olsun Trabzonspor Napoli’ye de başkaldıracaktır. Çünkü Trabzonspor’un arkasında onlara inanmış ve gönülden bağlanmış kabına sığmayan Karadeniz insanı var. Çünkü arkasında büyük Anadolu, büyük Türkiye var. Çünkü arkasında Necmi Perekli’nin, Şenol Güneş’in, Hamdi’nin, Hami Mandıralı‘nın ve nice büyük futbolcunun aziz hatırası var.

Saat 20’yi gösterdiğinde hiçbir şey düşünmeyin zaferden başka. Çıkın sahaya, Karadeniz fırtınasına yakışır bir şekilde oynayın. Yenin ya da yenilin, hiç fark etmez. Sadece başkaldırın ve sakın ezilmeyin.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir