Türkiye’de Heykel Olmak

İslam dininin putları yasaklamış olmasının etkisi midir yoksa genel anlamda sanattan anlamadığımız için midir bilemiyorum ancak bu ülkede çok ciddi bir heykel problemi var.

Yapılan heykeller ya tamamlanmamış ya da yapıldıktan bir süre sonra resmi görevlilerce yerlerinden kaldırılmış. Hatta bazen heykellerin vatandaşlar tarafından tahrip edildiği de olmuştur. Tüm bunları görünce Musa’nın Hükmü, Düşünen Adam gibi dünyaca ünlü heykellerin ülkemizde olmamasına seviniyorum. Kötü bir sevinç kaynağı belki bu ancak ülkemizde heykellerin halini görünce bu düşünceye kapılmaktan da kendimi alamıyorum.

çıplak-heykel
Heinrich Krippe tarından yapılan Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü’nün girişinde yer alan gençlik ve geleceği simgeleyen kadın ve erkek figürlü heykel 30 yıl sonra olduğu yerden kaldırıldı. Yine birileri tahrik mi oldu bilemeyeceğim ancak geçmişe bakarak ülkemizdeki heykelleri güzel günler beklemediğini biliyorum.

Ülkemizde yapılan heykellerden bazılarının durumları şöyle:

GÜZEL İSTANBUL GÜRDAL DUYAR

GÜZEL İSTANBUL / GÜRDAL DUYAR
Cumhuriyetin 50. Yılı adına 1923’te yapılmaya başlanan heykel 1974 yılında Karaköy Meydanına konulmuş. Eser hükümetin müstehcen bulunması nedeniyle bir gece yarısı sökülmüş ve Yıldız Parkı’na konulmuş. Hala parkta bulunan heykelin üzerinde bilgilendirici yazı bulunmuyor.

AÇIK SÜTUN AYŞE ERKMEN

AÇIK SÜTUN / AYŞE ERKMEN
1994’te belediyenin yaptığı yarışma sonrası dikilen heykel 2006 yılında Vandalizm sonucu yakıldı. Büyük zarar gören heykel kısmen tamir edildi.

KUŞLAR KUZGUN ACAR

KUŞLAR / KUZGUN ACAR
İMÇ’de (İstanbul Manifaturacılar Çarşısı) bulunan heykel bakımsızlıktan epey yıpranmış durumda.

TAKSİM CUMHURİYET ANITI PIETRO CANONICA

TAKSİM CUMHURİYET ANITI / PIETRO CANONICA
Taksim Meydanında bulunan eser ne yazık ki tamamlanmamış bir durumda 1928’den bu yana sergilenmeye devam ediyor.

MAÇKA PARKI MERMER HEYKELİ RAHMİ AKSUNGUR

MAÇKA PARKI MERMER HEYKELİ / RAHMİ AKSUNGUR
1993 yılında tamamlanan heykel insanların üzerinde oturup dinlenebileceği şekilde tasarlanmış. Dinlenmekten çok insanların vandalizmine kurban giden heykelin birçok parçası ortadan kaybolmuş, kırılmış.

GEZİ PARKI HEYKELİ ADEM YILMAZ

GEZİ PARKI HEYKELİ / ADEM YILMAZ
1992 yılında Yves Klein mavisi taşların üst üste bir form oluşturdukları, camekân içindeki heykel en son 2002 yılında camları kırık vaziyette görülmüş sonrasındaysa belediye tarafından kaldırılmış.
PERİLER ÜLKESİNDE / MEHMET AKSOY
“Böyle sanatın içine tükürürüm.” diyen Melih Gökçek tarafından kaldırtılan heykel Mehmet Aksoy’un mahkemeyi kazanmasıyla tekrar yerine konuldu.
FATİH SULTAN MEHMET HEYKELİ / TÜLİN ÖZDEMİR
Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde yer alan heykel atın cinsiyetinin belirlenememesi nedeniyle kaldırılmış.

ORHAN VELİ HEYKELİ / MEHMET ŞENER
1992’de dikilen heykelin üzerindeki martı kaybolmuş ve yerine beyaz bir martı yerine bronz bir martı konulmuş.

İLK ADIM VE ATATÜRK ANITI HAKKI ATAMALI

İLK ADIM VE ATATÜRK ANITI / HAKKI ATAMALI
Mayıs 1982’de Samsun’da açılmış heykel. Dönemin devlet başkanı Kenan Evren tarafından genç kız ve erkeklerin çıplak olması gerekçesiyle kaldırılmış. 2000 yılında tekrar dikilmiş.

CİHANGİR GÜZELİ / İNAYET TÜRKOĞLU
Cihangir’e dikilen heykel 2001 yılında Habip Muhammet Ali Çelik tarafından “Bu heykel beni bile şehvete getiriyor. 15 yaşındaki çocuklar görünce kim bilir neler olur.” söylemlerinden sonra sökülmüş, polis Çelik’i gözaltına almış ve heykel tekrar yerine dikilmiştir.

İNSANLIK ANITI MEHMET AKSOY

İNSANLIK ANITI / MEHMET AKSOY
24,5 metre uzunluğunda olan devasa heykel Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “ucube” benzetmesinin ardından 2011 yılında yıkıldı.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir