Türkiye’de Hukuk

İnsan hakları ve hukuk denince kuzey ülkeleri hep bir adım öne çıkıyor. Kuzey ülkelerindeki insana verilen değeri gördükçe kendi ülkemizde nasıl bir yaşam sürdüğümüzü üzülerek bir kez daha görüyorum.

İzlanda bugün kendi tarihi için önemli bir olay yaşadı. Başkent Reykjavik’te polis ilk kez birine ateş ederek öldürdü.
Türkiye’de ise polis tarafından İzmir’de öldürülen Baran Tursun adına kurulan vakfın (BARANSAV) araştırmasına göre polis son 6 yılda tam 127 kişi öldürmüş.

BARANSAV’ın bu raporuna karşı Emniyet Genel Müdürlüğü şöyle bir açıklama yapmış: “Tüm dünya güvenlik kurumlarında olduğu gibi, ülkemizde de kanunların uygulayıcısı konumunda bulunan polise orantılı güç kullanma yetkisi verilmiştir. Bu yetki, direnme ve saldırının mahiyetine ve derecesine göre etkisiz hale getirecek şekilde kademeli olarak artan ölçüde bedeni kuvvet, maddi güç ve kanuni şartlar gerçekleştiğinde silah kullanmayı kapsamaktadır.”

Söz konusu rapor ve haberlerin incelendiğinde, polisin öldürdüğü iddia edilen 127 kişiden 39’unun polisle girdiği ateşli ve ateşsiz çatışmalarda polisin ‘dur’ ihtarına uymamaları veya polise mukavemette bulunmaları sonucu hayatını kaybettikleri vurgulanan açıklama şöyle devam etti:

“78 kişi ise intihar, çeşitli sağlık problemleri, kalp krizi, görevle alakalı olmayan adli olaylar, olaylara müdahale ederken kazaen oluşan ve nereden geldiği belli olmayan silahlı yaralanmalar nedeniyle vefat etmiştir. Ayrıca liste incelendiğinde 7 kişinin isimlerinin mükerrer yazıldığı, 3 kişinin ise hayatta olduğu ve böylece sayının artırıldığı da görülmektedir.”

Altı çizili bölümle ilgili yorum yapmaya gerek yok sanırım.

Emniyetin açıklaması böyle, Türkiye’deki hukuk ise yine polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük’ün davasının görüşüldüğü mahkeme heyetini gösteren aşağıdaki karikatürde özetlenmiş.

türkiye'de hukuk

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir