Tuvalet Temizliğinin Evrimi

Nereden çıktı şimdi bu konu diye soracak olursanız yanıtım hazır: Türk’ün aklı ya kaçarken ya s… gelirmiş, benim de tahmin edeceğiniz üzere ikinci durumda aklıma geldi.

(Demek ki yakın bir yerlerde sürekli kitap, dergi vb. okunacak bir şeyler bulundurmak gerekiyormuş.)

komik tuvalet

Hemen hemen herkesin evinde düzenli tüketim malzemelerinden biri olup da zamanında KDV iadesi alırken göstermediğimiz temizlik ürünlerinden biri olan tuvalet kağıdı bulunur sanırım. Tuvalet kağıdının olması gereken yer banyodur elbet ancak biz onu; burun silmek, toz almak, peçete yerine kullanmak, tıraş sonrası kanayan yere tampon olarak koymak gibi (çeşitlendirmek istemediğim) çeşitli amaçlarla da kullanabiliyoruz. Tuvalet kağıdının patentinin alınması 1800’lü yılların ortalarına denk gelmektedir ancak elbette insanlar daha öncesinde temizlik için çeşitli araçlar kullanmışlardır. Tuvalet kağıdını ilk kez 589 yılında Çin kullanmış olsa da ilk üretilen tuvalet kağıtları elbette sadece imparatora hizmet ediyormuş.

Şimdi tuvalet kağıdını kullanmaya alışana kadar neler kullanmışız bir bakalım.

Fransa’da halk kenevir ve saman kullanırken kraliyet ailesi parfümlü dantelalar kullanmışlar.
İngiltere’de özellikle lordlar kitaplardan sayfalar kopararak temizliklerini yapıyorlarmış ancak tabi ki değerli kitapların sayfalarını kullanıyorlarmış. Gemi kaptanları keten bezlerini kullanırken tayfalar eski halat parçalarını kullanırlarmış.
Romalılar ise oldukça ilginç bir yöntem kullanmışlar. Bir sopanın ucuna sünger yerleştirip bu süngeri tuzlu suya batırarak temizleniyorlarmış.

Tuvalet temizliğinde 1857 yılında Joseph Gayetty ilk paketlenmiş tuvalet kağıdını üretene kadar neler neler kullanmışız.

Su, yosun, kartopu, kum, taş, ağaç yaprakları, ağaç kabukları, çim, ot, saman, yün, toprak, Hindistan cevizi kabuğu, mısır koçanı, deniz salyangozu kabuğu ve daha saymak istemediğim onlarca malzeme kullanılmış. (Yaratıcılıkta sınır yok.)

Bir de “bide” denen bir şey var. Öyle her banyoda görmek mümkün değil. Banyolarında bide olanlar zengin olarak adlandırılıyormuş ancak ülkemizde banyo malzemeleri satan bir yere “bide” sorarsanız size yok diyecektir, hemen geri dönmeyin abdest lavabosu ya da taşı var mı diye sorun hemen size bir bide vereceklerdir.

Japonya gibi teknolojik açıdan üstün ülkelerde ve bazı dolar milyonerlerinin kullandıkları yeni teknoloji tuvaletler de var. Dokunmatik ekrana sahip bu tuvaletler, su sıcaklığını ayarlama, otomatik yıkama, fıskiye şeklinde sulama, üzerindeki özel fırçalar sayesinde özel temizleme, anti bakteriyel özellikler taşıma, sıcak havayla kurulama gibi özelliklere de sahip.

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir