Üç İdiot

En temel –aynı zamanda laf ebeliğine de yer vermeyecek düzeyde kısa- tanımıyla eğitim, bireyde istendik yönde davranış değişikliğine denir. Birey sözcüğünün tanımında “kendine özgü ayırıcı özellikleri bulunan” gibi ifadelere yer verilmesi devlet eliyle ya da kontrolüyle yapılan eğitimin “istendik yönde” davranış değişikliğini hedeflemesi “birey”in ortaya çıkmasını engellemesi ise su götürmez bir gerçektir. Hal böyleyken bir yandan “istendik” davranışlar sergilemesi beklenen bireyler ortaya konması beklenen eğitim bir yandan da kişiye özel ve bireysel farkların dikkate alındığı bir program ortaya koymaya çalışır. İki karpuzun tek bir koltukta taşınamayacağından habersiz “sözde eğitimciler” ve yine “sözde eğitim yöneticileri” bireysel farklılıklardan dem vururken neler yapılması gerektiğini teker teker sıralar durur. Öyle ya bireysel farklılıklar sadece öğrenenden yanadır! Öğreten için “istendik davranışlar” söz konusudur.

İnsanın insan olarak doğmadığını sonradan oluşturulduğunu savunan Erasmus hiç şüphe götürmez bir gerçekliği dile getirir. İnsan oluşturmanın temel yoluysa yukarıda bahsettiğimiz çelişkiler yumağındaki eğitimin ta kendisidir. Herhangi bir otoriteye boyun eğmeyen, kararlarını kendi verebilen, gerektiğinde kendine sınır koyabilen bireyler ortaya koyabilmenin yolu elbette eğitimdir ancak bu eğitimin nasıl verildiği belki de verilen eğitimden daha değerlidir. “Hiçbir zaman okulumun eğitimimi engellemesine izin vermedim.” diyen Mark Twain’in okul eleştirisi boş yere değildir. Kendi hayatlarımızdan ya da çevremizden duyduklarımızdan yola çıkarsak onlarca “sevilmeyen öğretmen, dersten soğutan hoca” ile karşılaşmak işten bile değildir. Bu bağlamda ortaya şöyle bir sorunun çıkması son derece olağandır: Nasıl eğitmeliyiz/öğretmeliyiz?

Üç-İdiot

Yukarıdaki satırlar bu sıcak yaz günümde başıma geçen güneşin etkilerinden değil de izlemeye geç kalınmış -tarafımdan- bir filmin etkileri. Yine yukarıda sorduğum sorulara yanıt vermenin yanı sıra daha birçok soruya yanıt veren 2009 Bollywood yapımı Üç İdiot, güldürürken düşündüren türden bir film. Gülerken düşünülemeyeceği gibi yersiz bir söyleme kahkahalarla katılan bazıları için “komedi filmi işte” diye geçiştirilebilecek Üç İdiot gerek oyunculuk gerekse film müzikleri açısından zihinlerde iz bırakacak cinsten bir yapıt.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir