Uç Ülkeye Yolculuk I

Uzun zamanın suskun kaldıktan sonra tekrar yazma zamanı… Yarım kalan yazıları, günceleri toplama zamanı… Yarım kalan Likya Yolu günceleri hiç yazılmamış Aladağlar faaliyeti, notlara dökülmüş ancak bir türlü toparlanamayan hafta sonu günübirlik günceleri ve daha neler neler yazılmayı bekleyen şeyler arasında… Sevgili ülkemin can sıkan gündemi, patlayan bombalar falan derken anladım ki bu sevimsiz ortamdan beni kurtaracak tek bir şey var: Yolculuk.

karia gps

Her yolculuğun insanın kendi içinin en derinliklerine bakmak olduğunu bir kez daha kendime tekrarlayarak uzun soluklu bir yürüyüş rotası arar hale geldim. Likya Yolundan sonra yeni bir yol arayışı beni Homeros’un Heredot’un Strabon’un dilinden düşmeyen o “Uç Ülke”ye ya da “Sarp Ülke”ye bugün bildiğimiz adıyla Karya uygarlığının beşiği üzerinde kurulmuş olan yeni yollara götürdü. Madem Karya “uç ülke, sarp ülke” demekti o zaman hakkını vermem gerekir diyerekten ben de Akdeniz’den Ege’ye 820 km boyunca uzanan yolun en sarp, en uç noktalarından biri olan Bozburun Yarımadasını yürümeye karar verdim.

Yola karar vermiştim ama sırada bilgi toplamakta vardı. İşte en çok zorlandığım tam da bu nokta oldu. Büyük bir hevesle internette araştırma yapmaya başladım ilk önce karşıma kariayolu.com adlı yol hakkında genel bilgiler veren site çıktı. Bir Karia yolu kitabı olduğunu yine bu siteden öğrendim ama ne yazık ki kitabın baskısı yok. Önümüzdeki aylarda yeni baskısı çıkacakmış. Bir şekilde kitabın yazarlarından Yunus Özdemir Bey’e ulaştım, sağ olsun yardımını esirgemedi. Rota hakkında en çok faydalandığım kaynaklardan biri de dogayakacis.com bloğunun yazarı İbrahim Mete Dinç’in notları oldu. Mete Bey, gps kayıtları konusunda da telefonda epeyce bir bilgi verdi. Mete Bey’in bloğu gerçekten de epeyce faydalı bilgiyle donatılmış okumanızı tavsiye ederim.

Bilgi toplama işini tamamladıktan sonra sıra çanta hazırlığına geldi. Çanta hazırlığı konusunda Uç Ülkeye Yolculuk II yazısını okuyabilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir