Ulusal Yas

* Yıl 1938: Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk öldüğünde Suudi Arabistan Krallığı kurulalı altı yıl olmuştu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanımız Gazi Atatürk öldüğünde Suudi Arabistan krallığı ulusal yas ilan etti mi? (Bu AKP için çok önemli bir madde teşkil etmese de Gazi Atatürk kurucumuz olduğu için bu maddeyi yazdım.)

Bundan sonraki maddeleri bilinçli yazıyorum.

* Yıl 1961: AKP için büyük bir öneme sahip ve AKP geleneğinin dayandırıldığı ilk siyasi olan sayın Adnan Menderes  maalesef idam edildikten sonra Suudi Arabistan Krallığı ulusal yas ilan etti mi?

* Yıl 1993: AKP için belki daha da büyük bir öneme sahip ve yine AKP geleneğinin dayandırıldığı ikinci siyasi olan sayın Turgut Özal vefat ettiğinde Suudi Arabistan Krallığı ulusal yas ilan etti mi?

* Yıl 2011: AKP’nin içinden çıktığı siyasi hareket olan Milli Görüş Hareketi’nin kurucusu ve önemli bir dini-siyasi bir aktör olan sayın Necmettin Erbakan vefat ettiğinde Suudi Arabistan Krallığı ulusal yas ilan etti mi?

* Yıl 2014: Suudi Arabistan Kralı Kral Abdullah vefat ediyor ve Türkiye Cumhuriyeti olarak biz ulusal yas ilan ediyoruz. Ki adamların ülkesinde yas falan da yok.

Bu ne şimdi, anlayamadım, pardon!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir