Umacı

umacı“Umacı”, “öcü”; öcü”, “umacı”. Hanzade Servi 2013 yılında yayımladığı “Umacı” kitabı çocuklarla umacılar arasında dostluk köprüsü kuruyor. Umacılar, çocuklara hep bir korku ögesi olarak tanıtılsa da bu kitap umacıların korkulacak bir varlık olmadığını ortaya koyuyor.

Gırrgor, umacıların ülkesi olan Umacistan’da 150 yıllık eğitimini tamamladıktan sonra bir çocuğu korkutmak için dünyaya gönderilir. Gırrgor; yusyuvarlak kafalı, konuşurken sürekli etrafına bakan, kuyruğu bir çekmeceye sıkışmış kedi yavrusu gibi bir sesi olan Topaç’ı korkutacaktır. Mor ve uzun tüylü, uzun yeşil tırnaklı, koyu pembe boynuzlu, somon rengi burunlu, kırmızı ağızlı, kocaman pençeleri olan Gırrgor Topaç’la karşılaşmak için Topaç’ın odasında bulunan dolaptan çıkmalıdır. Gırrgor’u ilk defa gören Topaç, çığlığı bassa da daha sonra ona alışır.

Gırrgor yüksek hızı sayesinde Topaç’ın sorunlarını halleder ve aralarında kuvvetli bir dostluk başlar. Bu dostluğu gören Baş Umacı Hırrhav ve Baş Baş Umacı CÖÖ, Gırrgor’u cezalandırmak ister. Çünkü Gırrgor, uzun yıllardır var olan umacıların çocukları korkutma geleneğini yıkmış, yerine umacılarla çocukları dost edecek bir fikir ortaya atmıştır. Bunun üzerine umacı konseyi toplanmış ve Gırrgor cezalandırılmıştır. Cezası anında kesilir ve bir daha dünyaya gelmesi yasaklanır.

Topaç, daha sonra elde ettiği yeni bilgilerle Gırrgor’u affettirmenin yollarını bulabilecek mi? Gırrgor ile Topaç tekrar buluşabilecekler mi? Umacılarla Topaç nasıl anlaşıyor? Psikolog Nadir Oynak, gerçekten bir psikolog mu yoksa oynak mı? Ve bunun gibi nice sorular… Bu soruların tüm cevapları “Umacı” kitabında.

Topaç’ın ve umacıların dünyasının kapılarını sonuna kadar açan “Umacı” kitabı Hanzade Servi’nin korku ögeleri ile bezeli ve mizah kokan dilini hem okuyucuya hem de Çocuk ve Gençlik Edebiyatı dünyasına kabul ettiriyor. Bu kitabı özellikle 4, 5 ve 6. sınıf öğrencilerine okutturabilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir