Umberto Eco’dan Çocuklara Masal

“Ressam Eugenio Carmi kendini “imge fabrikatörü” olarak nitelendiriyor.
Umberto Eco sayesinde illüstratör oldu.

Profösör, denemeci, yazar Umberto Eco kendini “sözcük fabrkatörü” olarak nitelendiriyor.
Eugenio Carmi sayesinde masalcı oldu.” (Kitaptan)

Cecü'nün Yer Cüceleri
Gülün Adı, Foucault Sarkacı gibi büyük yankı uyandıran kitapların yazarı olarak tanıdığımız Umberto Eco isminin başındaki sıfatlara bu kez bir yenisini daha eklemiş: Masalcı. Eco’nun edebi alandaki başarıları elbette bu kitabına da yansımış. Kitapta toplamda üç masala yer veren Eco, kitabının çizimleri için İtalyanların usta ressamı Eugenio Carmi’nin ustalığından yararlanmış.
Bomba ve General, Üç Kozmonot ve Cecü’nün Yer Cüceleri adını taşıyan üç masal kısaca şöyle anlatılabilir:

Bomba ve General: Bir bombanın içine kapatılmış üzgün atomlar ve ne pahasına olursa olsun savaş çıkarmak isteyen bir generalin başından geçenler.

Üç Kozmonot: Bir uzay macerası ile başlayan masal uzaya gönderilen bir köpek ve onun yetersiz gelmesini anlatan bildiğimiz bir öykü anlatıyor. Uzay macerasını anlatamayan köpeğin yetersiz gelmesi ve uzaya gitmek için gönüllü olan Çinli, Amerikalı ve Rus kozmonotların altı kollu bir Marslı ile karşılaşmalarıyla devam ediyor.

Cecü’nün Yer Cüceleri: Mutlu masum yaşayıp giden küçük bir gezegene uygarlığı götüreceğini iddia eden kendini beğenmiş bir imparatorun öyküsü.

Yapı Kredi Yayınları’nın Eren Yücesan Cendey çevirisiyle dilimize kazandırdığı bu yapıt sadece çocuklar için değil büyükler için de oldukça güzel bir masal sunuyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir