Umberto Eco’dan “Kaybedenlere” : Sıfır Sayı

sıfır sayıHiç basılmamak üzere hazırlanan bir gazete: Yarın. Gazeteyi oluşturmak için “kaybedenlerden” oluşturulmuş bir takım ve takımın başında esrarengiz bir isim: Simei. Projenin finansörü ise medya dünyasının, finans sektörünün beyaz salonuna adım atmak isteyen para babası bir zengin: Commendator Vimercate.

Umbero Eco’nun “Sıfır Sayı” isimli kitabından bahsediyorum. Geniş bilgi dağarcığını insanı boğmadan aktarmayı başaran yazar bu kez İtalya’da bir maceraya götürüyor bizi. Kitabın ana karakteri Colonna, tıpkı diğer meslektaşları gibi çok şey bilmek için çırpınan ama en sonunda elinde hiçbir şey kalmayan bir kaybeden. Elli yaşına yaklaşmış, başından başarısız bir evlilik geçmiş tam bir “loser”.

Tam burada Eco’nun kaybedenler için kaleme aldığı şu satırlara kulak vermenin zamanı geldi:  “Kaybedenler, kendi kendini yetiştirmiş kişiler gibi, kazananlara oranla çok daha geniş bilgi ağına sahiptirler; kazanmak istiyorsan tek bir şeyi bilmen, her şeyi bilmekle zaman yitirmemen gerekir; derin bilginin hazzı kaybedenlere özgüdür. Biri ne kadar çok şey biliyorsa, işleri o kadar ters gidiyor demektir.”

İşte böyle bir kaybedendir Colonna. Daha sonra hikayeye Braggadoccio eklenir. Mitomanik olduğu apaçık ortada olan ve fakat Colonna ile paylaştığı sır yüzünden hayatı kararan bir çözümleme ustasıdır Braggadoccio. Peki büyük sır nedir? Onu da kitabın satırları arasında bulabileceğinizi söyleyerek içeriği afişe etmemeye özen gösterelim.

Kitap 176 sayfa. Hikaye örgüsü oldukça dikkat çekici. Satır aralarına gizlenmiş ilginç bilgiler de mevcut. Mussolini’nin kurşuna dizilmesi, İtalyan Gladio’sunun eylemleri, Gladio’nun ortaya çıkması, gazeteciliğin aslında ne olduğu, medyanın algı yaratmadaki gücü, Avrupa ülkelerinde gladio örgütlenmeleri, Türkiye’de CIA bağlanılı gladio örgütlenmesi ve daha pek çok enteresan detaya ulaşabileceğiniz tam bir “Eco” klasiği.

(Kitapseverlere kısa bir spolier: Glenn Meade’in “Brandenburg” kitabını okuduysanız, “Sıfır Sayı” o hikâyenin İtalyan versiyonu gibi.)

İyi okumalar…

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir