Ummanda Bir Kayıkçı: Dücane Cündioğlu

dücane-1sanat v felsefe

Felsefe; kalabalıkların boğulmaktan korktukları bir umman ise eğer sizi karşı kıyıya ulaştırabilecek bir kayıkçı tanıyorum: Dücane Cündioğlu!

Kapı yayınlarından çıkan son üçlemesi ile felsefenin, sanat-sinema ve mimariye bakış açılarını hem gözle hem de sözle ifade eden Cündioğlu, okuyucularına farklı pencereler açıyor.

İşte size bu ‘Kayıkçı’nın küreğinden etrafa saçılan birkaç damla;

“ Doğu söz medeniyetidir, batı ise göz. O yüzden doğuda söz namustur. Namus, nomostan gelir yani yasadan. Ben günümüzde sözle yetinmeyip gözle de görmeye başlamamız gerektiğini söylüyorum. “

“ Sinema üzerine düşünemeyenler, düşünüp düşünemediklerini tekrar düşünsünler.”

“ Sanatlar taklit ile gelişmiştir çağlar boyu. Bir ressam fırçasını, bir müzisyen parmaklarını, bir şair kelimelerini gerçekten taklitlerle konuşturur ve sanat yapar. Oysa günümüzde artık sanatın taklit ettikleri de gerçek değil. Tam bir aldanış çağında yaşıyoruz ve bu ‘smilakrum’ çağı denen bu çağda gördüklerimizi ve duyduklarımızı yeniden idrak etmemiz lazım gelir. Tribüne çıkıp, kendimize ve gördüklerimize uzaktan bakmak gibi adeta..”

“ Salieri ile Mozart arasındaki çelişki ve gerilim, deha ile gayret arasındakine benzer. Salieri yaşadığı her saniye çaba göstererek, çalışarak ‘gayret’i temsil eder ve en fazla koşabilir sanatında. Oysa Mozart ‘deha’sıyla bir anda semalara kadar yükselir ve uçar. Bu durum temelde kıskançlık ve haset arasındaki farka da benzer: kıskançlık, bende var onda olmasın durumu iken; haset, bende yok onda da olmasın şeklinde tezahür eder.”

“ Ben önceleri haklıydım ve davamda iddialıydım. Bu beynime ağrılar yüklüyordu. Oysa sonra anladım ki, haklı olmak yetmiyormuş. Ve ben de terk-i dava eyledim. Şimdi ağrıların yerini sızı aldı. Haklı olanlar bağırır çağırırken, sızısı olan iniler ya, ben eskiden yeterince bağırdım ve haykırdım. Artık haklı olmaktan vazgeçme durumundayım.”

Sanırım bu sızılarda herkes bir şeyler bulacaktır…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir