Un Çorbası

Undan çorba olur mu demeyin. Unun da güzel bir çorbası oluyor. Merak edenlere işte tarifi…

Bir su bardağı unu tenceremize boşaltıyoruz. Kısık ateşte unu, pembeleşinceye kadar karıştırarak kavuruyoruz. Un kıvama geldikten sonra ocağımızı normale alıp bir litre suyu yavaş yavaş unun üzerine döküyoruz. Suyu, una ilave ederken bir çırpma teli yardımıyla muhakkak su ve unun güzelce harmanlanması için iyice karıştırmamız gerekiyor.

Un ve suyun birbiri ile iyice harmanlandığına inandığınızda bir çay bardağı arpa veya tel şehriyesini tenceremize ekleyelim. Bu arada çorbamıza yeteri kadar tuzumuzu atmayı unutmayalım. Su kaynaya kadar karışımımızı karıştıralım. Kaynama işlemi bittikten sonra tenceremizi beş dakika daha kısık ateşte beklettikten sonra ocağımızı kapatıyoruz.

Çorbamızın üzerine ekleyeceğimiz sos için elimize aldığımız küçük bir tavaya bir buçuk çorba kaşığı sıvı yağı, bir tatlı kaşığı pul biberi, bir çay kaşığı karabiberi, bir çay kaşığı da naneyi koyup bu malzemeleri tavamızda pembeleşinceye kadar karıştırıyoruz. Bu işlem bittikten sonra bu karışımı çorbanın üzerine döküyoruz ve hemen tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Yarım saat tenceremizin kapağını kesinlikle açmıyoruz. Yarım saatten sonra çorbamız servise hazırdır. Afiyet olsun.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir