Üst Üste Yığma Tepkisi

1982 yılında Richard Pryor “Sunset Yolunda Yaşamak” adlı tek kişilik gösterisinde  “Üst Üste Yığma Tepkisi”ni şöyle açıklamıştır: “Karınız sizi yatakta bir başka kadınla yakaladıysa bunu hemen inkar edin. Karınız sizi çırçıplak ve başka bir kadınla beraber görmüş olsa bile inkar edin. Ne durumda yakalanırsanız yakalanın, inkar edin. Hatta yatağınızda bir kadın olduğunu bile inkar edin. ‘Sen bana mı inanıyorsun, yoksa yalan söyleyen gözlerine mi?’ deyin.”

Michael Moore ise “Eğer bir yalanınız yakalandıysa inkar etmeye, ne olursa olsun yalan söylemeye devam edin.” şeklinde açıklamıştır Üst Üste Yığma Tepkisi”ni.

11 Eylül saldırıları gerçekleşmiş, yalanlar havada uçuşurken ve ABD televizyonlarında yalanlar tekrar tekrar söylenirken ABD’ye saldıran teröristlerin Iraklı ve Irak’ta kitle imha silahları olduğu en yetkili ağızlardan en tabana kadar yayılıyordu.

George Bush: Aldığım istihbarat iyi bir istihbarattır. Size yaptığım konuşmalar iyi istihbaratlara dayanmaktadır. Bugün kesinlikle ikna oldum; tıpkı, Saddam Hüseyin’in kitle imha silahları programı geliştirdiğini anlattığım konuşmayı yaptığım günkü gibi ikna oldum.

Colin Powell: Dostlarım, bugün size açıkladığım her şey kaynaklar tarafından doğrulanmıştır, sağlam kaynaklar tarafından. Bunların hiçbiri iddia değil. Size sunduğumuz bütün olaylar ve hükümler sağlam istihbarata dayanmaktadır.

Donald Rumsfeld: Başkanın söylediklerinin teknik olarak doğru olduğu anlaşıldı. Topluca bakarsak, Iraklıların kimyevi ve biyolojik silahlara ve geliştirilmiş nükleer programa sahip olduklarına inanıyor muyuz? Cevabım “evet”tir, ben inanıyorum.

Condoleezza Rice: Şimdi Irak’tayız ve ilim adamları ile mülakatlar yapıyoruz, belgeleri arıyoruz ve buluyoruz, mesela, arka bahçelerine santrifüj parçaları gömenler var.”

Big Brother’in “big”leri Irak’ta kitle imha silahları olmamasına rağmen yalanlarına hiç sıkılmadan devam ettiler ve bunları televizyonlarında her dem söylediler. Sadece devlet yetkilileri değil televizyonlarda haber kanallarına çıkan herkes savaş yanlısı açıklamalar yaptı. Savaş yanlısı olmayanları televizyonlara çıkarmadılar. Büyük bir karartma vardı ve üst üste yalanlar söylenmeye devam ediyordu.

ABD yönetenlerinin dediklerinin yalan olduğu ortaya çıktığında -kitle imha silahı yalanı- bir başka yalana -demokrasi ihracı yalanı- sarıldılar. Aynı yatakta başka bir kadınla yakalandıkları halde yalan söylemeye devam ettiler.

Bizde de durum ABD ile aynı. Yalanın alasını her gün televizyonlarda, gazetelerde görüyoruz. Büyük büyük adamlar, siyasiler, akiller, “mütefekkir geçinen fikir simsarları”, herkes televizyonlarda ve gazetelerde her zaman koca koca yalanlar söylüyorlar halka. Yalanları yakalandıysa inkar ediyorlar ve tekrar yalan söylüyorlar. Yalanlarını üst üste yığıyorlar gözlerimizin içine bakarak.

Siz siz olun her söylenene inanmayın. Televizyonda gördüğünüz, gazetede okuduğunuz büyük çoğunluk yalan söylüyor. Unutmayın, bu insanlar yatakta başka bir kadınla yakalansa bunu inkar edecek tıynettedir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir