Ustalar Unutulmaz: Kemal Sunal’a

kemal-sunal

Tam on dört yıl önce bugün ayrıldı aramızdan Kemal Sunal. O, hepimize gülmeyi öğretti. Filmlerinin ilk çekildiği günden bugüne bütün filmleri seyredilme rekorları kırdı. Onu yedi yaşındaki çocuk da tanır yetmiş yedi yaşındaki dede de tanır.

kemal sunal fotoğrafları

Filmlerinde hep saf, iyi yürekli, şanslı karakterleri oynadı. Bazen de gözümüzün içine soktu halkı kandıran siyasetçilerin durumlarını. Kemal Sunal’ı belki de çok sevmemizin sebebi bizden birisi olmasıdır. O, hep güçsüzken güçlüyü yenmesini bilmiştir. İçimizden biri olarak haklıyken haksızı da yenmiştir. Bununla ilgili Altan Öymen, “Kemal Sunal filmlerinde genellikle haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden büyük komedi ustasıydı.” der.

inek-şaban-hababam-sınıfı

En çok da hepimiz onu “İnek Şaban” rolüyle sevdik ve hep o artık “Şaban” olarak anılmaya başlandı. Bu isimle de onlarca film çevirmiş oldu. Tam 82 filme imza atan Kemal Sunal, 3 Temmuz 2000’de “Balalayka” filminin çekimleri için gideceği Trabzon’a uçakla gitmek istedi. Onun çoğu kimse bilmese de korkuları vardı. İşte bu korkuları onu ölüme bir adım daha yaklaştırdı. Uçak kalktıktan bir süre sonra fenalaşarak kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Yakın arkadaşı Zeki Alasya, onunla ilgili anılarını anlatırken, korkularının kalp krizi geçirmesinde etkili olduğunu belirtip “Ne kadar bazı şeylerden korksa da belli etmezdi, çok kibar adamdı.” demiştir.

kapıcılar-kralı

1977 yılında “Kapıcılar Kralı” filmiyle 14. Antalya Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, 1998 yılında yine aynı filmle 38. Antalya Film Festivalinde “Yaşam Boyu Onur Ödülü” ve son olarak 1989 yılında 2. Ankara Film Festivalinde “Düttürü Dünya” filmiyle “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü almıştır. Kanımca Kemal Sunal için bu ödüllerden daha çok bütün Türk halkının, taraflı tarafsız herkesin onu sevmesi ve hala onu filmlerinin gösteriliyor olması ve hala onun filmlerine keyiflice gülünüyor olması onu her şeyden çok mutlu ediyordur.

Büyük usta Kemal Sunal’ı ölümünün 14. yılında sevgi, saygı ve rahmetle anıyor, mekanının cennet olmasını Rabbim’den niyaz ediyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir