Ustalara Saygı Kuşağı: (Nikita Mikhalkov) “12”

Nikita Mikhalkov1957 Amerikan yapımı 12 Kızgın Adam filminin, 2007 yılında çevrilen Rus versiyonu: 12.

Eğer ilk filmi izlediyseniz ki tavsiye ederim, bu film uyarlama senaryosuyla tatmin etmeyebilir. Ancak her iki filmi de izlemiş biri olarak ünlü Rus yönetmen Nikita Mikhalkov’un filmi benim açımdan bir adım önde diyebilirim.

Amerika ‘da yaşanan beyaz-zenci çatışmasının bir örneği de Rusya topraklarında yaşanıyor: Rus-Kafkasyalı(Çeçen) ayrımı. Film bu açıdan sağlam bir altyapıya sahip. Çeçenlerin ister çocuk olsun ister büyük, toptan terörist olarak yaftalanmasına sağlam bir itiraz manifestosu olan filmin yönetmeni aynı zamanda oyuncuların arasında da yer alıyor.

Çeçen bir çocuğun cinayet suçlamasıyla haki karşısına çıkması ve jüri üyelerinin kapalı bir ortamda sabaha kadar sürecek tartışmalarında her biri farklı on iki ayrı sağlam hikaye izleyiciyi bekliyor.

sergey garmashÖzellikle bir taksiciyi canlandıran Sergey Garmash’ın oğluyla ilgili aktardığı anekdot göz pınarlarını silkeleyecek kadar etkili olmuş.

Adaletin ve merhametin birbiriyle çakıştığı, yozlaşmanın nasıl da her alanda ülkeyi içten içe yiyip bitirdiğini gözler önüne seren film gerçek anlamda bir kült film bence. Bu özelliğini senaryonun uyarlanmış olması biraz azaltsa da oyunculuk ve olayların işlenişi izleyicide derin izler bırakacak kadar etkili.

159 dakikalık bu görsel şölene zaman ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir