Uyarlamalar uyarlamalar uyar…

Gün geçmiyor ki yeni bir uyarlamayla karşılaşmayalım. Romanlar filmlere, filmler dizilere, oyunlar filmlere, filmler oyunlara, eski filmler yeni filmlere, eski diziler yeni dizilere, çizgi romanlar filmlere… böyle devam eder bu döngü. Her şey bir başka şeye dönüşüyor. Aynı gökyüzü, aynı güneş, aynı öykü, aynı… Çoğu kez farkına bile varmıyoruz bu değişimin ya da dönüşümün… Hatta çoklukla neyin neye dönüştüğü bilgisinden yoksun, bize sunulanla yetiniyoruz. Kimi uyarlamalar belleklerimizde en küçük bir leke bile bırakmazken bazı uyarlamalarsa zihinlerimize yer ediyor. Hiçbir şeyin orijinal olmadığı günümüz dünyasında “Sanatçı var olanı farklı bir bakış açısıyla anlatandır.” diyerek yapılan işlerin niteliğini belirlemeye çalışıyoruz. Çoğu kez de ticarete çalışan aklın oyunlarına gelip neyin nitelikli neyin olmadığını fark edemiyor, kulaklarımıza fısıldanan yalanları doğrular gibi kabul ediyoruz.

Hollywood, var olanı yeniden şekillendirme konusunda özellikle son on yıldır büyük bir atılım içine girdi. Belki konu bulamazlıktan belki de denenmiş olan iyidir, gibi bir düşünceden hareket ediyordur. Bilemeyiz. Ancak son yıllarda sinemada gösterime giren filmlere bir göz attığımızda birçoğunun eski filmlerin ya da dizilerin bir uyarlaması olduğunu görüyoruz. Eski dizi ve filmlerden uyarlanmayanlarsa edebiyat dünyasının ürünlerinden kopyalanıyor. Son birkaç yıldır yeni çıkan birçok kitabın daha basıldıktan birkaç ay sonra filmiyle sinemada karşılaşmak artık ne izleyiciyi ne de okuru şaşırtıyor. Batman’den Superman’e, Yüzüklerin Efendisi’nden Game Of Thrones’a onlarca yapıt ismi bu listenin içine sokulabilir.

Bunca uyarlama içerisinde orijinal aramayı çoktan bıraktığımız şu zamanlarda gözümüz nitelikli uyarlamalar arar oldu. Özellikle zamanında satmış şimdi de satar mantığıyla sunulan yapıtlar değil de “Bu güzel bir yapıt, bunu daha güzel nasıl uyarlayabiliriz?” sorusundan yola çıkan uyarlamalar bekliyoruz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir