Uyku Problemin mi Var?

uyumak

Uyumak hepimiz için yemek yemek, su içmek gibi temel bir ihtiyaçtır. Onun için fantazi yapıp uzun süre uykusuz kalmak doğru değildir. Uyumayan bir insan sinirli, verimsiz, alıngan olur. Ayrıca uykusuz kalan insanların hata yapma olasılıkları ve trafikte kaza yapma olasılıkları çok fazladır. Yani uykusuzluk halinde insan hem kendisine hem de çevresine zarar verir.

İdeal uyku saati konusu hep merak edilmiştir. Yeni doğan bebekler 18 saate kadar, okul öncesi çocukları 12-13 saat, liseye kadar 8-10 saat, lise ve sonrası için ideal uyku saati 6-8 saat arasında olması gerektiği bilim insanları tarafından belirtilmiştir. Bu konuda bilim insanları farklı farklı görüşlerde olsalar da ortalama uyku saati 8 saat olarak belirtilmiştir.

Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre 14 günlük uykusuzluktan sonra fareler yaşamlarını yitirmişlerdir. Bilim insanlarında bu deney bile uykunun ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur. Sağlıklı bir insan 48 saatlik bir uykusuzluk süresinden sonra ayakta bile uyuyabilir. Zaten bu süreden sonra uykusuzluk beyin işlevlerini bozmaya başlar. 1965 yılında bilim insanları, insanların ne kadar uykusuzluğa dayanacaklarını ortaya koymak için bir araştırma yapmışlar. Sizin rekorunuz nedir bilmem ama bu deney sonucunda Randy Gardner isimli bir genç 11 gün hiç uyumayarak dünya rekoru kırmış. Hala bu rekor Gardner’da.

İyi uyku için her şeye dikkat etmek gerekli. Kafeinli, kolalı, alkollü içeceklerden uzak durmalıyız. Kesinlikle uykumuz gelmeden yatağa girmemeliyiz. Yatmadan önce çok aç ya da çok tok olmamalıyız. Gündüzleri uykudan kaçınmalıyız.

Son olarak size dünyaca ünlü doktorumuz Mehmet Öz’ün yaptığı bir araştırmayı aktarmak istiyorum. Mehmet Öz, yaptığı araştırmalar sonucunda bazı renklerin uyku kalitesini düşürdüğünü görmüştür. Onun için çarşaf renklerimizi dikkat etmemiz gerektiğini belirtmiştir. Hepimizin bildiğinin aksine beyaz renk ışığı yansıtarak uyku düzeninden sorumlu olan melatonin hormonunun üretimini engelliyormuş. Bu sebeple beyaz çarşaftan kesinlikle kaçınmalıymışız. Ayrıca Mehmet Öz’e göre beyazın yanında mavi ve yeşil renkli çarşafları da kullanmamamız gerekiyormuş. Bu renklerin yerine uyku kalitemizi artıracak turuncu, sarı, kırmızı ve siyah renkli çarşafları tercih etmemiz gerekiyormuş.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir