Uzaya Çıkan İlk Kadın: Valentina Tereşkova

Kadınların yaşama katılması, toplumsal hayatta onların da söz sahibi olması demokrasinin en büyük gereklerinden biridir. Ancak demokrasiden nasiplenememiş ülkelerde bu durum tam tersine işler. Kadın aşağılanır, küçümsenir, ötelenir… Demokratik olduğunu öne süren bazı toplumlardaysa kadınlar milletvekili dahi seçilirler ancak ne var ki milletvekili seçilen bu kadınların mecliste esamesi bile okunmaz.

Kadına gerçek değerini veren toplumlardan biri olan Sovyet toplumu, kadının eğitimine büyük önem vermiş hatta madalyalarından bir kısmını sadece kadınlar için düzenlemiştir. Eğitim olanaklarından eşit miktarda yaralanan Sovyet kadınının çeşitli başarıları imza atması da şaşılacak bir durum değildir.

Terşkova

Uzaya çıkan ilk kadın olma onurunu taşıyan Valentina Vladimirovna Tereşkova’nın (Rusça: Валенти́на Влади́мировна Терешко́ва) bugün doğum günü. 6 Mart 1937’de doğan Tereşkova, 16 Haziran 1963’te Vostok 6 ile uzaya çıkan ilk kadın ve ilk sivil kişi olmuştur.

Adı bugün  Gagarin ve Aleksey Leonov, Armstrong gibi uzay kahramanlarıyla birlikte anılan Tereşkova’nın doğum günü kutlu olsun.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir