Uzayda Neler Oluyor: Dünya’dan Kuru Gezegen’e

güneşin anahtarı dizisi dünya'dan kuru gezegen'e

Türkiye’de bilim kurgu alanında son yıllarda eserler verilmeye başlandı. Çocuk yazınında ise bilim kurgu alanında yazılan eserler yok denecek kadar az. Görev yaptığım kurumda yapacağımız bir proje için son günlerde çocuklara göre yazılmış bilim kurgu eserlerini araştırmaya başladım ve bir kez daha bu alanda çocuklara göre yazılmış eserlerin ne kadar az olduğunu üzülerek gördüm. Yaptığım araştırmalar neticesinde Ayşe Yamaç isimli yazarımıza rastladım.

1960 Afyon doğumlu emekli öğretmen olan Ayşe Yamaç, Çocuk Edebiyatı’nın ülkemizde epeyce yaygınlaşmış olduğunu bir kez daha gösterdi bana. Az çok bu alanla ilgilenen birisi olarak Ayşe Yamaç ismini yeni duymuştum ve Ayşe Hanım’ın çocuklar için yazdığı epeyce kitap vardı. Bu kitaplardan birisi de Güneşin Anahtarı Dizisi idi. Bu dizide Dünya’dan Kuru Gezegen’e, Kara Gezegen’den Devler Ülkesine, Titan’da, Yamyam Yıldız kitapları mevcuttu. Ben serinin ilk kitabını edindim ve hemen okumaya başladım.

Bu Yayınevi’nden çıkan, 2012 yılında ilk baskısı yapılan Güneşin Anahtarı Dizisi’nin ilk kitabı Dünya’dan Kuru Gezegen’e kitabı bu yıl yedinci baskısını yapmış. Bu kitabın bir anlamda başarısını da gösterir.

dünya'dan kuru gezegen'eDünya’dan Kuru Gezegen’e kitabının daha ilk başında yazar bizleri büyük bir kaosla karşı karşıya bırakıyor. Dünya güneşin doğudan doğup batıdan battığı, güneşin zamanında doğup zamanında battığı bir yer değildir artık. İnsanlar günlük güneşlik bir havada işlerini yaparken birden gece oluyor ya da uykularının en tatlı yerinde gün ışığı ile karşı karşıya kalıyorlardı. Bilim insanları bu kaosu çözmek için harıl harıl çalışsalar da çocuklar bir an önce bu sorunun çözülmesi gerektiğini düşünüyorlardı. En çok da Barış dünyanın eski haline dönmesini istiyordu ve kendilerinin de bir şeyler yapması gerektiğini arkadaşlarıyla paylaşıyordu.

Dünyanın yaşadığı kaostan kurtulması gerektiğini düşünen sadece Barış değildi. Hatta sadece bilim insanları ya da dünyalılar değildi. Dünyanın yaşadığı bu kaostan kurtulması gerektiğini düşünen diğer gezegenlerde yaşayan uzaylılar da vardı. Bu uzaylıların dünyanın yaşadığı bu kaostan kurtulması için planları vardı. Bu planlarının gerçekleşmesi için düşünen, sorgulayan, dünyadaki bu sorunu çözmek için çaba sarf etmeye çalışan bir çocuğa ihtiyaçları vardı. Barış, uzaylıların aradıkları özelliklere sahipti.

Gezegenler arası yolculuk, şekil değiştirten kapsüller, hafıza okumalar, ozon tabakası yırtılması, robotlar ve daha birçok konuya değinilen Dünya’dan Kuru Gezegen’e kitabında uzay, farklılıklara saygı, dayanışma, cesaret, bilimsel düşünce gibi temalar işlenmiştir.

Ayşe Yamaç’ın Güneşin Anahtarı Dizisi’nin birinci kitabı olan Dünya’dan Kuru Gezegen’e kitabı Çocuk Edebiyatında kuru bir alan olan bilim kurguya bir nebze su serpmiş ve önemli bir boşluğu doldurmuştur. Bu kitabı sizler de 4, 5 ve 6. sınıfta okuyan öğrencilerimize rahatlıkla tavsiye edebilirsiniz. Sıra, serinin diğer kitaplarında.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir