Uzun Lafın Kısası Söz Kulağa Yazı Uzağa

Habib Bektaş…

Sıcak dilli, sıcak insan.

1972 yılında Almanya’ya göç etmesine rağmen Türkçe ile yaşayan, Türkçeyi koklayan, Türkçenin bütün güzelliklerine ve inceliklerine vakıf bir insan.

“Söz Kulağa Yazı Uzağa” ve “Uzun Lafın Kısası” kitaplarını en iyi şekilde hazırlayıp hem küçük okuyuculara hem de dilimizin güzelliklerini ve inceliklerini merak eden büyük okuyuculara sunması bunun en açık göstergesidir.

söz kulağa yazı uzağa“Söz Kulağa Yazı Uzağa” kitabı öykülerle atasözlerinin anlatıldığı bir kitap. Habib Bektaş, atasözlerini anlatırken kurguladığı öykülerde hem güldürmeyi hem de düşündürmeyi başarmış. Atasözleri, ataların sözleri olduğu için atasözlerinin ruhuna uygun olarak kurgulanan öykülerin tamamı masal tadında olmuş. Bu tat da okuyucunun dimağında enfes bir tat bırakıyor.

Bu kitabın bir güzel yönü de her öykünün sonunda bir dizi etkinlikler olması. Bu etkinlikler okuyucuyu tamamen düşündürmeye yönlendiriyor. Ayrıca bu etkinlikler de okuyucuları yazmaya, çizmeye, araştırmaya ve tasarlamaya da sevk eden etkinlikler olması eserin değerini kuşkusuz bir kat daha artırıyor.

uzun lafın kısası kitabı“Uzun Lafın Kısası” kitabını incelediğimizde ise bu kitapta da deyimlerin öykülerle anlatıldığına tanık oluyoruz. Yalnız bu kitapta bir farklılık var. Kitabın yarıya kadar olan kısmı birbirine bağlı öykülerden oluşurken, kitabın yarısından sonrası ise yine birbirinden bağımsız öykülerden oluşmuş. Bu kitabı da okurken hem gülecek hem de öğreneceksiniz. Belki de Mert’in babaannesi olan Süslü gibi bir babaanne de kendinizin olmasını isteyeceksiniz. Bu kitapta etkinlikler, kitabın sonuna saklanmış. Bu etkinlikleri de çözerken gerçekten keyif alacağınızı düşünüyorum.

Hem “Söz Kulağa Yazı Uzağa” hem de “Uzun Lafın Kısası”  kitaplarının sonunda kitaplarda geçen atasözü ve deyimlerle ilgili Habib Bektaş Bey’in kendi el emeği göz nuru oluşturduğu bir sözlük var. Bu sözlüklerin de okuyuculara rehber olacağı kanısındayım.

Habib Bektaş Bey, nicelik olarak sahife sayısı anlamında orta karar bir kitap çıkarsa da nitelik olarak zengin iki kitaba imza atmış. Habib Bektaş Bey’in yazmış olduğu bu kitapları hedef kitlesine uygunluk, içerik ve güzellik anlamında incelediğimizde bu alanda yazılmış en iyi kitaplar olarak değerlendirebiliriz.

Bu iki kitabı okuyan genç okuyucular atasözü ve deyimler arasındaki farkı kavrayacaklar ve dilimizin ne kadar zengin bir dil olduğunun farkına varacaklar. Gülme garantili bu kitabı özellikle 5 ve 6. sınıfa giden çocuklarımıza muhakkak okutmalıyız.

Son olarak her iki kitabın çizimlerini yapan Mert Tugen’i de bu çizimlerinden dolayı tebrik etmek gerekir. Mert Tugen, çizimleri ile beraber her iki kitaba da büyük bir renk katmış ve çizimleri ile çocukların dünyasına yeni yollar çizmiştir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir