Uzun Saçlı Dev Adam

barış manço

Aramızdan ayrılışının üzerinden tam on yedi yıl geçti Uzun Saçlı Dev Adam.

Elli altı yaşında aramızdan ayrıldın ama yaptığın program gibi dün de bugün de 7’den 77’ye herkes seni biliyor ve yine herkes senin şarkılarını söylüyor.

Elli altı yaşında aramızdan ayrıldın ama bu elli altı yıllık ömrünün içine onca şey sığdırdın.

Kafadarlar, Harmoniler, Kaygısızlar, Moğollarlla birleşmesi sonucu oluşan MançoMongol daha sonra tabi ki Kurtalan Ekspresi. Bunlara tek tek gönül verdin, bunlara tek tek ses verdin Barış Çelebi.

Kimi zaman “Arkadaşım Eşek”, “Müsadenizle Çocuklar” dedin Barış Abi ve bize çocuklara verdiğin önemi anlattın bununla.

Kimi zaman “Domates, Biber, Patlıcan” dedin Barış Çelebi ve bize her an halkın içinde olduğunu anlattın.

Kimi zaman “Alla Beni Pulla Beni” dedin Uzun Saçlı Dev Adam ve bize gönül verilen için neler yapılabileceğini anlattın bu şarkınla.

Kimi zaman “Can Bedenden Çıkmayınca” dedin Barış Manço ve bize gönül verilenden ancak can bedenden çıkılınca vazgeçileceğini anlattın bununla.

Kimi zaman barış elçisi oldun Japonya’yla, Belçika’yla, Türkmenistan’la.

barış manço kimdir

Onun hakkında sayfalar dolusu şeyler yazılabilir, kasetler dolusu belgeseller çekilir. O, jestleriyle, mimikleriyle, konuşmasıyla, şarkılarıyla, yaptığı programlarla, esprili kişiliği ile ünü Türkiye sınırlarını aşmış ender sanatçılarımızdan biriydi.

31 Ocak 1999 akşamı yaklaşık 23.30 civarında evinde kalp krizi geçirdi. Kaldırıldığı hastanede gece saat 1.30 gibi yaşamını yitirdi Uzun Saçlı Dev Adam. O anda saat durdu Manço ailesi için gece durdu. Daha sonra ölümünün duyulmasının ardından “Adam Olacak Çocuk”lar için hayat durdu, bütün insanlar için hayat durdu. Kolay mıydı insanlar için Barış Abi’sini yitirmek?

Ne kadar alçakgönüllüydü o, ne kadar büyük sanatçıydı o ki kendisine yaşamında sanatçı diyemiyordu bile. “…Sanatçı olduğumu da iddia etmiyorum. Ben öldükten sonra torunlarım ansiklopedilerde Barış Manço’yu “sanatçı” diye okurlarsa, galiba sanatçı olduğum da tescil edilmiş olacak. Geleceğe ne bıraktığınız önemli. Yoksa insan yaşarken kendi kendine “Ben sanatçıyım” dememeli.”

Aramızdan ayrılışının üzerinden 17 yıl geçti ama bize seni hala dinliyoruz ve dinlemeye de devam edeceğiz. Mekanın cennet olsun.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir