Vatandaş Rıza

Haber spikeri her zamanki tok sesiyle sıradaki haberi prompterdan okumaya başlayınca gözlerinin hafifçe dolduğunu ve sesinin titrediğini görür Vatandaş Rıza. Meraklanır, kumandaya uzanarak televizyonun sesini biraz daha açar ve haberi dinlemeye koyulur:

“ Cuma gece yarısı tüm partilerin ortak anlaşmaları ve görüşme yapılmasına dahi gerek duyulmadan, söz almadan, önerge vermeden, karşı tarafa bardak fırlatmadan, şerefsiz- alçak- müfteri gibi yakıştırmalar yapmadan, jet hızıyla bir kanun geçti, sayın seyirciler.

Bu kanuna göre; asgari ücretle yaşayan insanların durumları ve emeklilerin hayat şartları göz önüne alınarak bu iki grubun maaşlarına % 150 zam yapılması öngörülüyor.

Ayrıca kamuda bulunan özel plakalı araçların % 75’lik kısmının tasarruf kapsamında satılmasına ve daha önceki dönemlerde çıkan ve kıyak emeklilik olarak bilinen milletvekilliği hakkındaki kanunun da iptaline dair bir düzenlemeye gidildi.

Çalışanların da unutulmadığı bu yasaya göre; eşit işe eşit ücret kapsamında devlet memurlarına %30-50 arasında, işçilere de % 20- 40 arasında iyileştirme zammı yapılması kararlaştırıldı.

Ertesi gün yapılan basın toplantısında meclis başkanına, kendilerini neden iyileştirme kapsamı dışında bırakıldığı sorulunca gazetecilere şu cevabı verir;

“Bu ülkede 650 lira maaş alıp 300 lirasını ev kirası olarak verdikten sonra ailesini geçindirmeye çalışan ve çocuklarını okutmak için çırpınan aileler varken, asgari ücretle haftanın yedi günü 10-12 saat köle gibi çalışan yurttaşlarımız mevcutken, pazarlar toplandıktan sonra arta kalan sebze ve meyveleri toplamaya giden binlerce aç insanımız varken, kendimize yönelik böyle bir maaş zammını bu halka ya da vicdanımıza nasıl anlatabilirdik?”

Ve meclis başkanı şöyle devam eder sözlerine; “ biz milletvekilliğini bir iş olarak görmüyoruz. Milletin bizatihi kendisi emeklilik için 60-65 yaşını beklerken ve hatta çoğu vatandaşımız bu yaşa gelemeden hayatını kaybederken biz nasıl 4 yıl görev yapıp emekli maaşı almayı içimize sindirebiliriz? Lütfen bir daha onurumuzla alay edercesine sorular sormayın!”

Tam meclis başkanının sözleri duvarlar arasında yankılanırken kurulu saatin zili amansız şekilde çalmaya başlar. Yattığı yerden zorlukla uyanan vatandaş Rıza usulca doğrulur yatağında. 10 saatlik yorucu bir işgünü daha beklemektedir kendini. Yüzünü yıkadıktan sonra aynadaki yorgun yansımasına bakınca, gördüğü rüyadan olacak, garip bir tebessüm yerleştiğini görür yüzüne. Giyinirken,

“İnsan ne de saçma şeyler görüyor rüyalarda” diye söylenir kendi kendine.

Otobüs durağına geldiğinde kendisi gibi tıklım tıkış otobüslerde geçecek uzun zamanı değerlendirmek için alınan bir gazete de çıkan bir haberi görür. Kısaca haber şöyledir:

Milletvekilleri, gece yarısı yaptıkları bir kanunla, 2 yıl çalışan vekillerin emeklilik hakkı kazanmasına ve geçmişte milletvekilliği yapıp emeklilik yaşını bekleyenlerin de yaş beklemeden %100 yeni zamlı maaş almaları imkânını sağlayan düzenlemeyi jet hızıyla onayladılar.

Haberi okuyan Vatandaş Rıza önce gece gördüğü rüyasını hatırlar sonra döner ve bir kez daha habere bakar. Yüzündeki tebessüm yerini acı bir umutsuzluğa bırakır, usulca kafasını çevirir, elleri ceplerinde biraz daha gömer omuzlarına doğru başını ve çok uzaklardan gelecek otobüsünü beklemeye devam eder sessizce…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir