Videla’nın Ardından

Ölüm ile öç alınmaz, der atalarımız. Birçok din ölen kişinin arkasından sevinen insanları ayıplar. Ancak bazı insanların ölümleri, yakınları dışında kimseyi üzmez. Çünkü bu insanların içi kötülükle doludur. Böyle insanlardan biridir Jorge Rafael Videla Redondo.

1925’te Buenos Aires (Arjantin) doğumlu olan Videla, Arjantin’in 1973’te genelkurmay başkanı, 1975’te de başkomutanı olmuştur. Başkomutanlığı süresince Marksist eylemcilerle mücadele etmiş ve yüzlerce gerillanın ölümünden sorumlu olmuştur. 24 Mart 1976 onun dünya sahnesinde tanınmasına neden olan tarihtir. Bu tarihte ordu Arjantin yönetimine el koymuş I. Peron görevinden alınmıştır. Videla, arkadaşları; General Orlando Ramon Agosti ve Amiral Emilio Massera’nın desteğiyle devlet başkanlığı koltuğuna oturmuştur. Bu tarihten sonra halk ona yeni bir isim verir: Diktatör Videla!

Videla’nın 1981’e kadar sürdürdüğü devlet başkanlığı görevi sırasında; sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve sendikalar kapatılmış ve önemli görevlerin başına kendi seçtiği subaylar geçmiştir. Ülkede Videla’nın diktatörlüğü süresince 30 bine yakın insan kaybolmuş ve bir daha hiç haber alınamamıştır. Yine döneminde birçok gizli hapishane kurulmuş, sadece Marksist düşünceli insanlar değil kendi yönetimine karşı çıkan birçok kişi de bu hapishanelerde tutsak edilmiştir.

1983’te sivil yönetime geçilmesinin ardından hakkında suç duyuruları açılan Videla 1985’te ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasına rağmen sadece beş yıl sonra bu cezası C. Menem tarafından affedilmiştir. 2010 yılında Cordoba bölgesindeki 26 mahkûmun 1976’da öldürülmesi ve muhalif çocukların kaçırılarak rejim destekçilerine verilmesi gibi suçlardan tekrar hapse atılmıştır.

Mayıs 2013’te hapishanede yaşamını yitiren eski diktatörün ardından ailesi dışında kimler üzüldü bilinmez. Ancak diktatörlüğü süresince sönmesine neden olduğu onlarca hayatın etkilerini maruz kalanlar ve onların yakınları bu duruma üzülmemiş olsa gerek.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 12 Mayıs 2015

    […] ki onların adları insanlık tarihinde iyi olarak hatırlanmaz… Mussolini, Hitler, Stalin, Videla ve Kenan Evren… Tarih bu isimleri unutmayacak çoğu kez onları diktatör olmakla […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir