Yakamoz Nedir?

Yakamoz

Protista âleminin üyesi olan Noctiluca miliaris adlı türün ışık üretmesi sonucu denizde görülen aydınlanmaya yakamoz denir.

yakamoz1

Bu türün bireyleri mikroskobik olup denizlerde yaşar. Biyolüminesans yapabildiklerinden denizlerde ışık yayılımına neden olurlar. Milyonlarcasının yan yana gelip ışık yayılımı yapmasıyla suda floresans lambalarının yanmasını andıran bir görüntü oluşur. Yapay veya doğal aydınlatmanın olmadığı gecelerde yakamoz kendini daha rahat belli eder. Türün bu adaptasyonu kendini avcılarından korumak için yaptığı düşünülmektedir.

yakamoz2

Yakamoz, luciferaz enziminin, lucifer maddesini oksitlemesiyle kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüşümü sonucu açığa çıkar. Ateş böceklerinde de benzer reaksiyonlar gerçekleşir.

lusiferin

Denizlerdeki ışık yayılımı, bazı canlıların yön bulmalarına yardımcı olur. Deniz kaplumbağası yavrularının denize yönelme davranışı buna örnektir. Yavrular denizi bulmak için yakamozu bir fener olarak kullanırlar.

Şiirlere, şarkılara, lokantalara isim de olmuştur yakamoz. Fakat yanlış kullanımlara da dikkat edilmeli. Çünkü yakamoz denize vurmaz denizde oluşur. Dolayısıyla “Denize yakamoz vuruyor.” söylemi yanlıştır. Denize vuran ise ayın yansıması olan mehtaptır.

 

Biy. Ayfer AKALIN

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir