Yalancı Portakal

yalancı portakal kitabıMiyase Sertbarut‘un “Yalancı Portakal” kitabı I. baskısı 1999 yılında Halkevleri Yayınları tarafından “Annemin Kokusu” adıyla, II. baskısı ise 2007 yılında Paydos Yayıncılık tarafından “Büyümenin Zamanı Geldi” adıyla yayımlanmıştır. Üçüncü baskıdan sonra “Yalancı Portakal” adıyla Tudem Yayınları’ndan yayımlanmaya başlamıştır. Bu kitap 1998 yılında Halkevleri Roman Yarışması Birincilik Ödülüne layık görülmüştür.

Miyase Sertbarut bu kitabında kanımca öğretmenlik günlerine bir gönderme yapmış. Unutamadığı bir öğrencisini kaleme almış Miyase Hanım. Elif, şehir yaşamının zorluklarına karşı feda edilen yedi yaşında bir kız çocuğu. Elif’in yeni bir kardeşi olunca ailesinin yaşadığı maddi zorluklardan dolayı köye, Sevdilli Köyü’ne, halasının yanına gönderilir. Elif’in halası hiç evlenmemiş ve hasta, yatalak olan annesine bakmaktadır.

Elif, evlerinin bahçelerinde olan çok sevdiği dut ağacını, annesini, babasını ve kardeşlerini bırakıp köye gitmiştir. Köyde zorluklarla karşılaşsa da dut ağacının yerine yalancı portakal ağacını; ailesi yerine halasını, ninesini koymuştur. Olaya köydeki öğretmen de dahil olduktan sonra ortaya tatlı, sıcak bir eser ortaya çıkmış.

“Yalancı Portakal” kitabında bir bakıma hayal dünyasında yaşayan Elif’in yalanla sarmalanan günleri neticesinde gün gün, ay ay büyümesine, olgunlaşmasına tanık oluyoruz. Siz de Elif’in yaşadıklarına çocuklarınızı tanıklık ettirmek istiyorsanız 4, 5 ve 6. sınıftaki çocuklarınıza okutturabilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 09 Şubat 2016

    […] Yalancı Portakal […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir