Yalnız Efe

Türk öykücülüğünün en önemli isimlerinden biridir Ömer Seyfettin. Kısa sayılabilecek bir ömre rağmen birçok öykü kazandırmıştır edebiyatımıza. Onun öykülerindeki tattan hepimiz nasibimizi aldık ve hala da gençler almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı ortaokullar için 100 Temel Eser Listesi hazırlarken onun “Yalnız Efe” öyküsünü de listeye almış. “Yalnız Efe” adıyla piyasada çokça kitap var. Daha önce Bilge Kültür Sanat Yayınlarından kitap alıp okuduğum için hiç düşünmeden Bilge Kültür’ün hazırladığı kitabı aldım.

“Yalnız Efe” kitabında bu öykünün yanında sırasıyla “Bir Çocuk: Aleko”, “Falaka”, “And”, “Kaşağı”, “İlk Cinayet”, “Topuz”, “Pembe İncili Kaftan” ve “Forsa” öyküleri var. Kitaba genel olarak iyi öyküler seçilmiş. Kitabın baskı kalitesi, kapak tasarım anlayışı, yazım – noktalamaya dikkat edişi genel olarak güzel olmuş.

Ayrıca çocukların anlayamayacağı sözcüklerin anlamlarının hemen sayfaların altında yazması çocukların sözcük dağarcığını geliştirmesi açısından olumlu bir yaklaşım olmuş. Yalnız kitapta gereksiz yere çok fazla ağır sözcükler ve Arapça, Farsça tamlamalar kullanılmış. Bunları karşılamada da alt taraftaki sözlük yetersiz kalmış. Çocuk kitaplarında bu kullanımlara hiç gerek yok.

Kitap hakkında uzun uzun bahsetmekten ziyade sizlerle her öykünün konusunu paylaşacağım.

Yalnız Efe: Bir köylü kızın babasının öldürülmesi neticesinde uğradığı haksızlıklara ve daha sonra yaşadığı yörede herkesin uğradığı haksızlıklara karşı verdiği mücadele anlatılmaktadır.

Bir Çocuk: Aleko: Bir Rum fırıncının yanında yetişen bir Türk çocuğu Ali’nin öyküsü anlatılmaktadır.

Falaka: Falakaya yatırmayı çok seven yaşlı bir Hoca’nın çocukların oyunu ile başına gelenler anlatılmaktadır.

And: Kan kardeşi olan iki çocuğun yaşadıkları olaylar anlatılır.

Kaşağı: Kardeşine iftira atan Hasan’nın kardeşinin hastalanması ardından ölümü sonucunda çektiği vicdan azabı anlatılmaktadır.

İlk Cinayet: Küçük yaşta bir çocuğun öldürdüğü bir kuştan sonra yaşamı boyunca çektiği vicdan azabı anlatılmaktadır.

Topuz: Osmanlıya asi olan Eflak’ın Bir Türk elçi sayesinde tekrar Osmanlıya bağlanması anlatılıyor.

Pembe İncili Kaftan: Zalimliği ile meşhur Şah İsmail’e gidecek bir elçinin aranması ve bulunan elçinin yaşadıkları anlatılmaktadır.

Forsa: Uzun yıllar esir hayatı yaşayan bir kişinin hayat hikayesi anlatılmaktadır.

Bu konuları içeren öyküleri içinde bulunduran bir kitabı ben çocuklara tavsiye edemem.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir