Yarından Sonra

Bazen yolculuk yapmak gerekir… İstemeyiz… Yol almamız gerekir… Terk ederiz… Terk ediliriz… Yol almamız, yolculuk yapmamız gerekir. Bu yolculuğu yaparken arkaya dönüp bakmamak gerekir… Hareket etmek gerekir çünkü “Dengede kalmak istiyorsan, hareket etmelisin.”

Gillian Cross’un Matt ve ailesini anlattığı “Yarından Sonra” adlı kitapta anlatılan yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Bu yolculukta acı var, sevinç var, umut var, özlem var, kaygı var, işbirliği var… Bu yolculukta… Sizin de mutlaka bir yeriniz var.

yarından sonraCarnegie, Whitebread ve Smarties gibi ödülleriyle Avrupa çocuk ve gençlik edebiyatının önde gelen yazarlarından Gillian Cross, ilk kez Türkçe’de. Paranın değerini yitirdiği, yaşamın tek amacının yiyeceğe ulaşmak olduğu bir ülkeden kaçıp başka bir ülkeye sığınanların mücadelesini anlatan romanda, Matt ve Taco isimli iki kardeş, üvey babalarıyla birlikte Fransa’ya umut yolculuğuna çıkar. Sığındıkları kampta onları bekleyen zorlu gerçekliğin üstesinden gelebilmek için arkadaşlık, dayanışma ve sevgi yeterli olacak mıdır? Geleceğin parlak gözükmediği acımasız bir dünyada yeşeren umutları ve yol kesen umutsuzlukları bir gencin gözünden anlatan roman, her yaştan okuru etkileyecek bir “insanlık durumu” anlatısı. İngiliz yazar, bu romanıyla savaşlarla karanlığa boğulan günümüz dünyasında sığınmacı olmanın anlamı, modern yaşamda paranın konumlandırıldığı yer gibi oldukça güncel konuları tartışma olanağı sunuyor ve gençleri umut üretmeye davet ediyor.(Tanıtım yazısından)

Okuyucuya not: Yazının devamında yapıtın içeriği hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir.

Bir zamanların en güçlü ekonomik güce sahip devletlerinden biri olan İngiltere finansal olarak iflas etmiştir. İngiliz parasının (Sterlin) satın alma gücü düşmüş, fiyatlar fırlamış daha da kötüsü satın alacak temel gıda maddesi neredeyse kalmamıştır. Bu kaos düzeninde bazı aileler kendi yaşamlarını devam ettirmek için takas yaparken bazı ailelerse yalnızca stok yaparak ellerindeki tüm malı kendilerine ayırmışlardır. Stokçuların ellerindeki malları yağmalayan bir grubun ortaya çıkmasıyla şartlar iyice zorlaşmış ve İngiltere yaşanamaz bir yere dönüşmüştür. Matt ve ailesinin istemeyerek de olsa İngiltere’den Fransa’ya yaptığı yolculuğun ardından Fransa’da onları zor yaşam koşulları bekler ama Matt ve ailesi bir şekilde ayakta kalmayı başarır.

6,7 ve 8. Sınıflar için oldukça uygun olan bu yapıt yağmacılık, sorumluluk, sığınma, medya, göç etmek, ekonomik kriz, dayanışma, aile gibi temalara yer veriyor.

İyi okumalar dilerim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir