Yaşamak Onun İntikamı, Riddick

Riddick hayranlarının merakla beklediği film sonunda sinemalarda gösterime girdi. Peki Riddick beklentilerimizi gidermeye yetecek miydi? Vin Diesel, Riddick rolünü bu sefer nasıl oynamıştı? Böyle sorularla tuttum ben de sinemanın yolunu.

riddick1
İMBD’den 6,8 puan almış filmin yönetmeni 57 yaşındaki Amerikalı David Twohy. Twohy önceki Riddick filmleri olan “Derin Karanlık (2000) ve Riddick Günlükleri (2004)”nin de yönetmeni. Filmin baş rolünü bildiğiniz gibi Vin Diesel oynuyor. Vin Diesel’e; Karl Urban, Katee Sackhoff, Jordi Mollá, Dave Bautista, Bokeem Woodbine, Raoul Trujillo, Matt Nable gibi isimler eşlik ediyor.

Soğukkanlı, yaşayan bir makine olarak adlandırılabilecek Riddick bu filmden sonra bir kez daha, intikam almak için, gelecekmiş gibi duruyor. Bir de Vin Diesel’n yaşlandığını söylemek çok zor olmayacak. David Twohy yeni bir Riddick çekmek istiyorsa elini biraz çabuk tutmalı aslında.

Not: Yazının bundan sonraki bölümü filmle ilgili ayrıntılar içermektedir.

riddick2Evini arayan Riddick ihanete uğramış ve çorak bir gezegene düşmüştür. Bu çorak gezegende su tehlikelidir çünkü içinde öldürmeye aç yaratıklar barındırır. Tek tehlike, suda yaşayan, dev akreplere benzeyen yaratıklar değildir elbet. Sırtlana benzeyen yırtıcılar da vardır. Riddick bu sırtlanvari hayvanlardan birinin yavrusunu bir köpekmişçesine eğitir, büyütür. Riddick’in söylemiyle bu gezegen sürekli kendine saldırmaktadır.Kurtulmak için bir uzay gemisine ihtiyacı vardır Riddick’in. Rastladıkları bir uzay üssünden yardım çağrısı yapar çünkü yağmur ufukta görünmektedir ve bu gezegende su ölümcül yaratıkların ortaya çıkması demektir. Riddick’in çağrısını gören iki ödül avcısı gemisi gezegene iniş yapar. Riddick onlara çok adil bir teklifte bulunur: Gemiyi bana bırakın. Riddick’in bu uyarısına gülüp geçerler. Riddick serinkanlı bir şekilde, kendinden emin planlarını uygular. Ödül avcıları tek tek ölürken fırtına yaklaşmaktadır. Riddick ödül avcılarına tehlikeyi gösterir ve anlaşma yapmak ister ancak ödül avcıları bunu kabul etmez ta ki yağmur istasyona ulaşıncaya dek. Çaresiz kalan avcılar denize düşen yılana sarılır misali Riddick’le anlaşmak zorunda kalır. Uzay gemisinin bataryalarını almak için dışarı çıkan Riddick, dev yaratıklarla amansız mücadelelere girer, yaralansa da savaşını bırakmaz.

Hareketli sahneleriyle aksiyonun hiç düşmediği film bilim kurgu hayranları için pek de göz doldurmaya bilir. Filmin klişe niteliğindeki konusu dışında Star Wars’taki takip sahnelerine benzeyen uzay motosikleti sahneleri burası olmamış dedirtiyor.

Engin AKALIN

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir