Yasin Börüler Ölümsüzdür

yasin-börü

Henüz daha 16’sındaydı Yasin. Gaffar Okkan Lisesi 11. sınıfa gidiyordu. Kurban Bayramı olmuş, ailesi ve sevdikleriyle kurbanlarını kesmişler, sünneti olan vazifesini de yerine getirmek için imkanı olmayan ailelere et dağıtıyordu yanındakilerle.

Tarih: 7 Ekim

Yer: Diyarbakır

Gece mi geceydi, soğuk mu soğuk. Yapacakları yardım içini ısıtıyordu Yasin’in. Sonra bir ses ve gürültü. Sonra bir insan ve kalabalık. Gözü dönmüş, insan olmayı rafa kaldırmış, vicdanları kararmış kalabalık. Vurdular Yasin’e acımasızca, linç ettiler. Etmeyin, dedi Yasin. Vurmayın, dedi ama nafile. Vurdular, vurdular, yaktılar ve parçaladılar.

Sonuç mu?

“Baş ve yüz kısmının kafatası ile yüz kemiklerinde kırılma, göğüs ve avuç içinde yanık görüldü. Vücudunda 15 kesici alet yarası tespit edilirken, 2 bölgedeki kesici ve delici alet yaralanmasının öldürücü nitelikte olduğu, diğer yaralanmaların ise yumuşak dokuya seyirli olduğu belirlendi. Vücuduna bir ateşli silah mermi çekirdeği isabet ettiği görüldü ancak mermi çekirdeği elde edilmedi. Kişinin ölümü kafa travmasına bağlı beyin kanaması, beyin doku harabiyeti ile kesici ve delici alet yaralanması sonucu iç organ yaralanması ve iç kanamaya bağlı gelişmiştir.” (Yasin Börü’nün otopsi raporundan)

Can acıdı

Yürek yandı Yasin’e

İçimiz feryat etti

Kavrulduk!

Bu satırların sahibi Berkin için ne dediyse, onun için ne yazdıysa aynısını Yasin için de söylüyor.

Ya siz!

Ey besleme, yalaka, jöle kıvamındaki medya!

Ey Berkin için sokakları inleten milletim!

Ve

Ey koltuklarına düşkün yöneticilerimiz!

Nerdesiniz?

Ne zamandan beri çocuklarımızı ayırmaya başladık?

Sorarım sizlere!

Ne zamandan beri?

Nihayetinde bir kardeşimiz bir daha ekmek almaya gidemeyecek, bir kardeşimiz de bir daha etini dağıtamayacak. Ve yaşanılan bu vahşi olay karşısındaki tutumumuz turnosol kağıdı gibi apaçık ortada duracak.

Not: Berkin için ne yazmıştık? Tıklayın.

Not: Hem Berkin hem de Burak için ne yazmıştık? Tıklayın.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir