Yeni Bir Teori: Bataklık Yaratmak

infaz

IŞİD hakkında o kadar çok şey yazıldı ve o kadar çok şey söylendi ki gerçek ortaya çıksa bile kimse inanmayacak hale getirildi. Para kaynakları, silahları, militan depoları hiç bitmeyecek gibi. Dikkat edin El-Kaide artık devre dışı. Varsa yoksa IŞİD.

Tüm bu bulanıklığa bir katkı da benden. Aslında kimi askeri ve siyasi uzmanlarca da desteklenen yeni bir teori daha var. Kimin kurduğundan ziyade neye hizmet ettiğine yönelik.

Teorinin adı: Bataklık Yaratma Teorisi.

Kısaca özetlersek:

Hastalık yapan sivrisinekleri tek tek yakalayıp yok etmek imkansız hale geldiyse yapılacak en iyi iş sivrisineklerin topluca gidecekleri bir bataklık inşa etmek ve mümkünse evden uzakta olmasını sağlamak.

suriye-IŞİD

Son yıllarda özellikle batılı ülkelerde artan radikal dini faaliyetlerin ve önüne geçilemeyen yapılanmaların önü bu şekilde alınmak istenmiş olabilir. Suriye ve Irak’ta yaşanan boşluk hem batılı demokrasiler! için uzak hem de bataklık için ideal. Yapmaları gereken tek şey bataklığın reklamını iyi yapmak,ki bunu başardılar.  Böylece ülkelerinde rahatsızlık veren hastalıklı yapılar hem üleklerinden uzaklaşıyor hem de ülkede kalanlara daha etkin müdahal şansı doğuruyor.

Daha ir kaç hafta önce Kanada’da gerçekleşen meclis binasının basılması olayını hatırlayın. Meclis binasını basan ve etrafa ateş açan kişi vurularak etkisiz hale getirlidi. İnsan haklarının en üst düzeyde korunduğu ve basının, haklı olsa bile, kıyametleri koparacağı bir ülke de bile öldürülen kişinin IŞİD yanlısı olması bu vurulma hadisesine karşı tüm sesleri anında suturuvermişti.

kanadada-baskın
Bu örnekten de anlaşılacağı üzere artık IŞİD adı verilen bir bataklık yaratılmış durumda ve bu bataklık o kadar kötü bir hastalık kaynağı ki bırakın militanlığı artık sempati duymak bile insanın başını geri döndürülemez belalara sokabilir. Sözgelimi sokak ortasında alnının çatından vurulan birisi IŞİD militanlığı ile suçlandığında, işin gerçeği neydi diye soru soracak kimse bulunamayabilir.

İşin bir diğer tarafı ise bataklığa ulaşan ve hastalık olarak adlandırılanların topluca imha edilme olasılıklarının olması. Yani bir taşla pek çok kuş vurmak mümkün.

İşte, evden uzakta yaratılan bu bataklığa ulaşanlar topluca imha edilebilinecekken; evin yakınlarında kalanların bertaraf edilmeleri içinde mükemmele yakın bir hastalık altyapısı oluşturulmuş durumda.

Bu kadar ince planlar yapılmış mıdır bilinmez ama bildiğimiz bir şey var ki her ne olmuş olursa olsun artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ne batıda ne Ortadoğu’da ne de bizde. Kartlar karıldı ve yeni bir oyun kuruluyor. Biz ise kurulacak oyunda maalesef yancı bile değiliz…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir