Yeşim Saygın Armutak

yesim-saygin-armutak

Günümüzün en iyi Çocuk Edebiyatı yazarlarından birisidir Yeşim Saygın Armutak. Çocuklara okuma kültürünü aşılamak amacıyla son yıllarda birbirinden güzel kitaplar kaleme almıştır. Özellikle “Hayaletli Gölün Çocukları” ve “Bataklığın Kıyısındaki Ev” kitapları ile çocukların gönlünde taht kurmuştur.

Yeşim Saygın Armutak, “Bir zafer müjdesi burda her isim: / Sanki tek bir anda gün, saat, mevsim / Yaşıyor sihrini geçmiş zamanın / Hâlâ bu taşlarda gülen rüyanın. / Güvercin bakışlı sessizlik bile / Çınlıyor bir sonsuz devam vehmiyle. / Gümüşlü bir fecrin zafer aynası, / Muradiye, sabrın acı meyvası, / Ömrünün timsali beyaz Nilüfer, / Türbeler, camiler, eski bahçeler, / Şanlı hikâyesi binlerce erin / Sesi nabzım olmuş hengâmelerin / Nakleder yâdını gelen geçene.” dizeleriyle büyük üstat Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bahsettiği Bursa’da, 1970 yılında doğdu. Yeşille, geçmişimizin koyun koyuna beraber yaşadığı Bursa’da çocukluğunu geçirmişti sayın Armutak. Yeşim Saygın Armutak’ın eserlerinde Bursa’nın büyüsünden çokça faydalandığını söylemek yersiz olmaz kanısındayım.

Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde okudu. Daha sonra doktorasını Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde sürdürdü. Yazı hayatına şiirler ve düz yazılar ile başladı. Bu yazıları Varlık, Milliyet Sanat, Cumhuriyet Kitap ve Hürriyet Gösteri gibi dergilerde yayımlandı.

1996 yılında Yaşar Nabi Nayır İlkgençlik Ödülleri kapsamında “Dikkate Değer Şiir Ödülü”nü aldı. İlk çocuk romanı ise “Hayaletli Gölün Çocukları” kitabıdır.

Daha sonra çocuklar için sırasıyla “Mızıkacı”, “Bataklığın Kıyısındaki Ev” ve son olarak da “Baykuş Yemini”  kitabını yazdı. İstanbul’da yaşayan yazarımız, “Bataklığın Kıyısındaki Ev” kitabıyla Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından 2007 yılında “Yılın En İyi Çocuk Romanı Jüri Özel Ödülü”nü aldı.

Yeşim Saygın Armutak gibi çocuk edebiyatına gönül vermiş yazarlarımızın sayısı artmalı ki çocuklarımız daha çok okusun. Çocuklarımız için nitelikli eserler veren sayın Yeşim Saygın Armutak’a bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum ve çocuklarımız için yazacağı birbirinden güzel yeni kitapları çocuklarımız adına dört gözle bekliyoruz.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 16 Mart 2014

    […] Yeşim Saygın Armutak‘ın “Bataklığın Kıyısındaki Ev” kitabının arka kapağındaki bilgilerdi bunlar. Aslında kitabın arka kapağında verilen bu bilgiler kitabın kısa ve çarpıcı bir özeti diyebiliriz. Her şey Büyükhala’nın yaşadığı küçük kasabada yanında çalışan kızın yazı geçirmek için ailesinin köyüne gitmesiyle Büyükhala’nın yalnız kalmasından dolayı Peren’i yanına çağırdığı bir mektupla başlar. Peren’in anne babası Peren’i göndermekte biraz çekinse de Peren’i gönderirler. Peren, Büyükhala’sının  yanına gittikten sonra Kuzey, Kuzey’in kardeşi Ufaklık ve Küçük Vahşi ile aralarında kuvvetli bir bağ kurulur. Peren, bir yandan Büyükhala’nın sırrını çözmeye çalışırken bir yandan da Baykuş’un kim ve amacının ne olduğu konusunda araştırmalar içine girer. Her şeyin ortasında da kasabanın biraz dışında yer alan bataklık var. Peren, Büyükhala’nın sırlarını çözdükçe hem bataklığı hem de Baykuş’un gizemini çözüyor. Bu romanı okuyacak çocuklar da bir Peren’le bir Kuzey’le arkadaşlığı, yardımlaşmayı, macerayı, yeni şeyler keşfetmeyi öğrenecekler. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir