Yılın En Saçma Sorusu: Bizdeki “Çipras” Kim?

SyrizaYunanistan’da seçimlerin galibi olan Syriza lideri Tsipras’ın ülkemizdeki izdüşümlerinin kim olduğu tartışılır olunca her kafadan bir ses çıkmaya başladı. Başarı gelince, “Kara Murat benim” misali ortaya çıkıp, ‘Çipras benim’ diyen siyasi liderler, gülümseme dışında bir his uyandırmıyor.

Yaş itibariyle HDP liderine yakın olması dışında, Selahaddin Demirtaş ile pek ortak noktaları yok Çipras’ın. Diğer parti liderlerinin adını anmaya bile gerek yok. Hele hele Salı günleri iktidara laf yetiştirmek dışında konuşulabilir hiçbir şey üretmeyen ana muhalefet liderinin, kendisini Çipras’a benzetmesi tam bir komedi.

demirtaşTürk demeyi faşistlik olarak niteleyip Kürt demeyi demokratiklik olarak algılayan kimi medya ise Demirtaş’ı Çipras ile ruh ikizi olarak görme eğilimindeler. Partisinde yüzlerce köy sahibi aşiret liderleri olan, on binlerce dönüm arazisinde binlerce marabayı karın tokluğuna çalıştıran ağaları barındıran, sürekli bir adaya gidip gelme mecburiyeti hisseden, Kandil-PKK-KCK üçgeni içine hapsolmuş bir partinin liderini böyle bir yakıştırmanın öznesi asla olamaz. Bunu söylerken ne Çipras’ı yüceltiyor ne de Demirtaş’ı küçümsüyoruz. Sadece ortadaki verileri derliyoruz.

Hiç kendimizi kandırmaya gerek yok! O hiç beğenmediğimiz Yunanistan’da ki örgütlülük oranıyla kendi ülkemizi karşılaştırmamız yeter bazı şeyleri görmede. Ülkemizde 12 milyon 287 bin 238 işçinin sadece 1 miyon 189 bin 481’i sendikalı (bu sendikaların büyük bölümü ise sarı sendika). Yunanistan’daki oran ise %25.4.

Sadece sendikalaşma oranları bile Yunanistan’da esen rüzgârların bize bir şey ifade etmeyeceğinin önemli bir kanıtı. Adamlar, asgari ücretin 750 eurolara çıkmasını, ödenemeyen kredi borçlarının silinmesini, asgari ücretliye bedava elektrik ve suyu tartışırken bizim siyasi gündemimiz şu başlılardan oluşuyor:

Paralellerle mücadele sürmeli mi, 17-25 Aralık süreci darbe miydi yolsuzluk mu, İslam’a göre evlilik yaşı kaçtır, yolsuzluk ve hırsızlık aynı şey midir, Onlar Charlie olsunlar biz ümmetiz değil mi, Annen bile olsa diz kapağından yukarısı tahrik eder mi…

Ekonomiye, işsizliğe, açlığa, yoksulluğa dair gündemimizde bir söylem var mı? Yok! O zaman bırakın Çipras’ı falan.

Daha geçen gün bayraklar kimin için yarıya indiyse oraya benzetin kimi benzetecekseniz. Hayal görmeyi bırakın!

kral-abdullah

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir