Yol Hali

Herkesin bir yol hali vardır. Büyük kalem Nazan Bekiroğlu da kendi yol halini anlatıyor bize bu eserinde. Nil Irmağı’ndan Kudüs’e, Ölü Deniz’den Tiflis’e, Köln’den Ağrı Dağı’na, Tuna Nehri’nden Arpaçay’a ve nihayet Trabzon’a.

Kitapta iki bölüm var ki onlar da başlı başına bize büyük bir yol çiziyor. Büyük kalemden Cemil Meriç’i dinliyoruz ilk önce sonra da Troya’nın öyküsünü.

yol hali1En çok da İranlı yönetmen Mecid Mecidi’nin “Bârân”  filmini anlatışı etkiledi beni. Neler demiş ki kadın sadece peçesini açtığı bir sahnede, neler demiş ki her haliyle her sahnede erkek.

Ya Greta Garbo’nun hüzünlü öyküsü, ya Kurosawa’nın “Düşler” filmi. Ya Ümmü Gülsüm, ya Spartacüs ya Tolstoy…

Ve öğretmen olan Nazan Hoca’nın öğretmenlik anıları…

Aslına bakarsanız kitapta anlatılan konuların hepsini size sıralayabilirim. Çünkü herbölüm, her cümle birbirinden güzel. Ben size genel hatlarıyla kitabın içinde neler bulabileceğinizden bahsettim. Nazan Hoca bu deneme kitabında da düz yazıyı şiir diline çevirme becerisini konuşturmuş ustaca. Bu dile yabancı olanlar için yazıların kısa olması önemli bir avantaj. Herkese naçizane tavsiyem Nazan Bekiroğlu okuyacaksınız ilk öne “Yusuf ile Züleyha”dan başlayın derim. Ve Nazan Bekiroğlu muhakkak okuyun… Ek olarak şunu da söyleyebilirim ki bu kitabı okuduktan sonra öğrendim ki bir yerin kendime ait olmasını istiyorsam oraya benim olan küçük bir eşya bırakacağım. Nazan Hoca gibi…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir