Zaman Çarkı

Eğer yakın bir zamanda bu seriye başlayacaksanız bir kez daha düşünün ve kendinize “Okumak için ne kadar zamanım var?” sorusunu yöneltin. Eğer gün içerisinde okumak için birkaç saatten daha fazlasını ayıramayacaksanız en yakın tatile kadar bu kitabı okumaktan vazgeçmenizi öneririm. Bunun için birkaç neden sıralayabilirim:

1. Kitap sizi öyle bir dünyaya sokacak ki oradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Sıradan yaşantınız tehlikeye girebilir.

2. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama seri yaklaşık 10.000 sayfa ve ciltli basımda on üç kitaptan oluşuyor.

Bunlar benim gözümü korkutmaya yetmez diyenlerdensiniz aşağıda yazacaklarım seri hakkında size bir şeyler verebilir.

Robert Jordan

Fantastik edebiyatın (Bundan sonra kısaca FE diye bahsedilecektir.) büyük ustalarından James O. Rigney’in (Kendisi sıklıkla Robert Jordan adıyla bilinir.) kaleme aldığı seri toplamda on üç kitaptan oluşuyor. Bu on üç kitaplık serinin son üç kitabını Brandon Sanderson tamamlamış.

Zaman Çarkı serisine adın veren çark bizdeki kaderin ağlarını örmesi söyleminde olduğu gibi kitap kahramanlarının yaşamını etkilemektedir. Çark bazı kişiler için çok önemli olmasa da kitap kahramanlarımız çark için çok önemlidir. Çark ipliklerini dokurken (kaderin ağları örmesi gibi) ta’veren olarak adlandıralan çarkın seçtiği kişiler (Rand al’Thor, Perrin Aybara ve Matrim Cauthon) çevrelerindeki birkaç kişiyle birlikte on üç kitaplık seri boyunca serüvenden serüvene koşacaklar.

FE’nin en temel konusu olan iyiyle kötünün mücadelesini okurken, Robert Jordan’ın yaratmış olduğu dünyanın tüm ayrıntılarını fark edecek fantastik bir evrenin kendi yaşamınızdaki düşlerini kuracaksınız.
FE ile aranız iyi değil ya da bu tarza yeni başlayacaksanız eğer Zaman Çarkı serisi çok uygun olmayabilir. Yoğun hacimli olması nedeniyle öykünün güzelliklerini gözden kaçırıp seriye karşı kötü düşünceler edinebilirsiniz.

Seriyi Niran Elçi çevirisiyle İthaki Yayınlarından temin edebilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir