Zargana – Hakan Günday

Kimsenin birbirine bakmadığı yalan, ihanet, şiddet, tecavüz ve acımasızlıkla yoğrulmuş, yalnızca hayallerin göz göze geldiği bir hayattan intikam almanın en iyi yolu yaşamaktır. Anlam aramak boşunadır ve her şeyin “hiç”e dönüşmesi gerekir.

Henüz on ikisinde Berlin’de dört kişinin tecavüzüne uğrayan Zargana, bu olaydan sonra kendini insan sınıfından sıyırır. Ne var ki insan olmaktan uzaklaşıp “hiç”e yaklaştıkça kendisine döner, aşık olur. Parçalanmış benliğini onarmak için başkalarının oynadığı bir “hayat oyunu”nu sahnelemeye koyulur. (Arka Kapak)

Hakan Günday‘ın okuduğum ilk kitabı Zargana. Bu kitabı okurken daha önce niçin Günday’dan bir kitap okumadım diye kendime sık sık sordum. Beynimi kurcalayan bu sıkıcı soruyla kitabı bir çırpıda bitirdim. Kitap Zargana’nın nasıl Zargana olduğunu paralel bir anlatımla ortaya koyuyor. Günday, kitabın bir bölümünde Zargana’nın son halini anlatırken, bir bölümünde ise 12 yaşındaki Zargana’ya ışık tutuyor.

zargana kitabıZargana, çeşitli senaryolar yazarak parayla ikna ettiği kişilere bu senaryoları oynatıyor. Koma ve Zo bunlardan sadece ikisidir. Koma ve Zo’nun Zargana’nın oyununu kabul etmeleri birazcık zorlama olmuş gibi. Zargana bunları takip ediyor ve durumu anlatıyor, böyle böyle diye ve onlar da kabul ediyor. Daha sonra Koma bir homoseksüel, Zo da bir psikopat olup çıkıyor. Koma ve Zo’nun karşısındaki kişiler de Zargana’nın tuttuğu kişiler mi yoksa nedir tam olarak anlaşılmıyor. Zargana oynadığı bu oyunlarla gücü, acizliği, hayatı, varlığı anlamlandırmaya çalışıyor. Zargana’nın 12 yaşındaki serüvenine ise çarpıcı ve hızlı bir şekilde başlıyor Hakan Günday. Zargana kaçtığında dört kişi tarafından tecavüze uğruyor ve daha sonra Betty’le tanışıyor. Yalnızlığına ortak olan Betty’le yaşamını sürdürürken cinayetler işliyor, hırsızlık yapıyor. Hem hayatını devam ettirebilmek hem de aşık olduğu Betty’i korumak için. En sonunda Betty hapishaneye düşüyor.

Hakan Günday bu romanına “aşk romanı” demiş. Zargana ve Betty’nin aşkı bu. Tüm yaşananlara rağmen Zargana Betty’nin ne zaman hapishaneden çıkacağını bilmekte ve o gün geldiğinde onu karşılamaya gitmektedir. Aşkının peşinden giden Zargana, Betty’le kavuştuktan sonra Berlin’e dönmez. Betty’le bir bilinmeze doğru yola çıkar. Aynı zamanda kitapta bir homoseksüel aşk olduğunu da unutmayalım. Koma ile sevgilisinin aşkını da yabana atmamak gerekir.

Hakan Günday sıradışı bir yazar olduğunu çarpıcı bir anlatımla herkese gösteriyor. Bu kitabında da sıradışı insanların yaşamına ışık tutmuş. Bu insanların yaşamına tanık olurken mideniz bulanabilir, onları tasvip etmeyebilirsiniz ama kitabın dili sizi o kadar saracak ki kitabı elinizden bırakamayacaksınız. Çarpıcı bir kitap olduğu için kelimeler sizi sürükleyecek. Bu çarpıcılık dilinin çok canlı olmasından ve insanı anlattıklarıyla boğmamasından kaynaklanıyor. Hakan Günday okumaya “Zargana”dan başlayabilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir